SŁOWACKI ’09

W związku z obchodami Roku Słowackiego Teatr Dramatyczny realizuje cykl wydarzeń artystycznych w ramach projektu Słowacki ’09.

 

SŁOWACKI 09 – rekomenduje Podlaski Kurator Oświaty

 

 

Państwo Dyrektorzy
szkół ponadgimnazjalnych
województwa podlaskiego

 

W związku z ogłoszonymi przez MKiDN obchodami Roku Juliusza Słowackiego, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku realizuje projekt pt.”Słowacki’09”. To cykl wydarzeń o charakterze edukacyjnym, których celem jest przybliżanie uczniom wybitnej polskiej poezji poprzez atrakcyjne działania artystyczne.
Program uzyskał pozytywną opinię Urzędu Miasta i otrzymał wsparcie finansowe ze środków Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

Jednym z elementów projektu jest wznowienie spektaklu „Beniowski” w reżyserii Krzysztofa Kopki. Jego emisję poprzedzać będzie pokaz specjalnego filmu o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego – multimedialnego, dynamicznego obrazu, którego estetyka dostosowana jest do upodobań młodych widzów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Film i spektakl składają się na niecodzienną lekcję języka polskiego, która w atrakcyjny i nieszablonowy sposób będzie przybliżać widzom dokonania Słowackiego. Będzie to wędrówka śladami Słowackiego, pozbawiona zbędnego patosu, często kojarzącego się młodym widzom z poezją.

 

W ramach projektu przygotowano również wystawę zdjęć, którą uczniowie obejrzą przed przedstawieniem w Teatrze. Zaplanowano także ogłoszenie wśród uczniów, którzy obejrzą spektakl, konkurs związany z poezją Słowackiego. Mamy nadzieję, że nasze współczesne spojrzenie na romantyczną literaturę zainspiruje młodzież do własnych poszukiwań i aktywności twórczej.

 

Zachęcam Państwa do zapoznania się z tą propozycją Teatru, ponieważ niewątpliwie może ona stanowić wspaniałe uzupełnienie programu szkolnego, a także być okazją dla uczniów i nauczycieli do ciekawego uczczenia rocznicy śmierci i urodzin Poety.

 

Jerzy Kiszkiel
PODLASKI KURATOR OŚWIATY

 

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

Teatr jako współorganizator będzie gościł na spektaklu „Policja” i „Beniowski” uczestników międzynarodowej konferencji Piękno Słowackiego, organizowanej przez Zakład Literatury Oświecenia i Romantyzmu Uniwersytetu w Białymstoku.