Miriam

Stypendium Katarzyny Siergiej dla twórców profesjonalnych przyznane przez Prezydenta Miasta Białegostoku stało się okazją do stworzenia projektu inspirowanego hasłem „Kobieta – granica – dom”. Do współpracy zostali zaproszeni twórcy związani z Białymstokiem i realizujący projekty w przestrzeni miasta. Spektakl reżyseruje Bernarda Bielenia związana z Akademią Teatralną, za scenografię odpowiada Julia Skuratova, która dała się poznać dzięki serii wystaw i realizacji scenograficznych w Białostockim Teatrze Lalek i Teatrze Wierszalin, a muzyki z płyty Jidyszland/Yiddishland użyczyła Karolina Cicha wraz z zespołem. Przestrzeń muzyczną dopełni Marcin Nagnajewicz. Występują Katarzyna Siergiej i Ryszard Doliński – aktor Białostockiego Teatru Lalek. Efektem tego spotkania będzie spektakl połączony z wystawą.

Przedstawienie jest zrealizowane w oparciu o tekst Olega Juriewa „Miriam”, który sam autor określił jako farsę ludową. Rzecz dzieje się w domu tytułowej bohaterki leżącym na granicy działań rewolucyjnych. Kobieta i jej dom, który mimo wszystko ma być wolny od zła przychodzącego z zewnątrz, stanowi oś fabuły tej opowieści. Zarówno obraz sceniczny, jak i wystawa mają skłonić do refleksji nad potrzebą pielęgnowania historycznej pamięci osób i miejsc w przestrzeni miasta, które dziś jest naszym domem. To próba przywoływania konkretnych kobiet, które żyły w Białymstoku, wychowywały dzieci, miały swoje plany, marzenia, były dokładnie takie jak my – dzisiaj, a którym przeszkodziła wojna. „Kobieta – granica – dom” to hasło, które twórcy projektu chcą poddać refleksji publiczności.

Premiera: 23 września 2016 r.
Scena Kameralna
Czas trwania: 90 minut
Ceny biletów*:
bilet normalny – 30 zł
ulgowy – 25 zł
bilet studencki – 15 zł
*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

Autor: Oleg Juriew

Przekład: Irena Lewandowska

Reżyseria: Bernarda Bielenia

Scenografia: Julia Skuratova

Reżyseria świateł: Jarosław Mirończuk

Obsada:
Katarzyna Siergiej
Ryszard Doliński (aktor Białostockiego Teatru Lalek)

Muzyka: Karolina Cicha & Spółka (muzyka z płyty „Jidyszland/Yiddishland”), Marcin Nagnajewicz

Autorka plakatu i wystawy: Magdalena Toczydłowska-Talarczyk

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Artystów ZAiKS.

Przedstawienie zrealizowane w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku
dla twórców profesjonalnych.

Przedstawienie powstaje jako koprodukcja Teatru Figur Widmak, Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Białostockiego Teatru Lalek.

Wschodzacy Bialystok logo web

Fot. Bartek Warzecha