„Bachantki – krótka historia rozkładu” – Kierunek Wschód VI

W ramach festiwalu Kierunek Wschód VI zapraszamy na spektakl „Bachantki – krótka historia rozkładu” – Narodowy Teatr w Bitoli (Macedonia Północna)

 

13 października, godz. 18.00

Aula Wydziału Nauk o Edukacji (Białystok, ul. Świerkowa 20)

 

Reżyseria: Igor Vuk Torbica

Obsada: Maja Andonowska-Ilijevski, Ognen Drangovski, Sonja Mihajlova, Ivan Jerchik, Ilina Chorevska, Martin Mirchevski, Vasko Mavrovski, Viktorija Stepanovska- Jankulovska, Walentyna Gramosli, Petar Spirovski, Sandra Gribowska, Anastazija Christovska

 

Premiera 9 maja 2019 r.

Czas trwania spektaklu: 100 minut

Spektakl od lat 18.

 

Wśród zachowanych greckich tragedii Eurypidesa Bachantki wyróżniają się przede wszystkim aluzją do samego teatru – opowiadają w teatrze o teatrze. Ten tekst dotyczy też zagadki względności i zmienności naszej tożsamości. Twórcy zadają pytanie, dlaczego ona konstytuuje się przede wszystkim w relacji wobec „innego” oraz opiera się na wrogości do „zewnętrznego wroga”? Czy to jest nasz sposób na ukrycie faktu, że prawdziwym wrogiem wśród nas – jesteśmy my sami? Bohaterki to współczesne bachantki, świadome, że teatr jest najbardziej wywrotową bronią, jaką wymyślił ludzki umysł. Teatr, który stał się miejscem rewizji społeczeństwa i nas samych, teatr, który nie jest rozrywką, ale tym, który walczy o wolność.

Przy spektaklu będą wyświetlane napisy w języku polskim i angielskim.

 

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami.

 

 

 

 

 

DOFINANSOWANO Z BUDŻETU PAŃSTWA – ZE ŚRODKÓW
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

 

 

 

 

ZADANIE DOFINANSOWANO Z BUDŻETU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO