„Iwona, księżniczka Burgunda” – Kierunek Wschód IV

Teatr Im. Wandy Siemaszkowej W Rzeszowie, Polska,

 

„Iwona, księżniczka Burgunda” Witold Gombrowicz 

 

30 września, godz. 19.00

 

Opracowanie i reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz

Scenografia i kostiumy: Maciej Preyer

Muzyka: Mateusz Śmigasiewicz

 

Obsada: Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Małgorzata Machowska, Dagny Mikoś, Barbara Napieraj, Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Marek Kępiński, Wojciech Kwiatkowski (gościnnie), Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Piotr Mieczysław Napieraj, Kacper Pilch (gościnnie).

 

Premiera: 11 kwietnia 2020 roku

 

Czas trwania: ok. 120 minut z przerwą

 

 

Pierwsza, napisana jeszcze przed wojną, sztuka Witolda Gombrowicza opisująca mechanizmy funkcjonowania społecznych konwenansów. Autor przedstawia w niej sytuację człowieka uwikłanego w relacje z innymi. Pokazuje, w jaką stronę mogą ewaluować nasze kompleksy, kiedy spotkają się z absolutem. Dramat, w którym komedia przenika się z tragedią, to opowieść o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której dobre samopoczucie i megalomania zostają zburzone przez pojawienie się dziewczyny o imieniu Iwona. Przerażona i zalękniona tajemnicza bohaterka doprowadza do dekonstrukcji i zrujnowania struktury dworu, którego przedstawiciele są nadęci i zakłamani. Dworu jako rodziny, która o mały włos nie doprowadza samej siebie do katastrofy i upadku, odsłaniając swoje wstydliwe tajemnice i sekrety.

 

Spektakl w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza znanego białostockiej publiczności z wielu przedstawień zrealizowanych w Teatrze Dramatycznym.

 

 

Miejsce: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Scena Duża

 

 

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami.