Eksperyment serca

Eksperyment serca to nowatorska inicjatywa w skali ogólnopolskiej w obszarze edukacji teatralnej. Projekt polega na zbudowaniu eksperymentalnej amatorskiej grupy niesłyszących tancerzy z udziałem słyszących śpiewaków ludowych oraz przeprowadzeniu cyklu wspólnych działań twórczych. Finałowy spektakl, podsumowujący warsztaty taneczne i muzyczne to symbioza współczesnego tańca, lokalnych podlaskich tradycji i nowoczesnych środków multimedialnych. W trakcie projektu osoby niesłyszące, po kilku miesiącach nauki tańca i po eksperymentalnym warsztacie muzycznym, opartym o tradycyjną podlaską technikę śpiewu białego, wcielą się  w rolę nauczycieli i poprowadzą integracyjne warsztaty dla dwóch innych grup: starszych pacjentów szpitala onkologicznego i słyszącej młodzieży w Teatrze.

 

 

Zrealizowany w trakcie projektu film i wydawnictwo zostaną wykorzystane do celów edukacyjnych w szkołach województwa podlaskiego, gdzie przeprowadzony zostanie cykl lekcji wychowawczych, podczas których będziemy zachęcać młodzież do aktywnych postaw i podejmowania niecodziennych wyzwań, niezależnie od naszej sytuacji życiowej, społecznej, materialnej.

 

 

Finałowy spektakl zostanie poprzedzony wernisażem fotogramów niesłyszących tancerzy, koncertem, prezentacją etiud i spotkaniem z zaproszonymi gośćmi posiadającymi wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami niesłyszącymi.

 

 

Projekt zakłada partycypację różnych podmiotów i współpracę Teatru Dramatycznego z innymi jednostkami, m.in. Stowarzyszeniem Osób Niesłyszących MIG-iem, Studiem Tańca Fair Play Crew, Białostockim Centrum Onkologii, a także szeroki udział niezależnych offowych młodych twórców Podlasia. Zadanie inspirowane jest działalnością australijskiej grupy Deaf Can Dance oraz Pantomimy Olsztyńskiej prowadzonej niegdyś przez prof. Bohdana Głuszczaka.

 

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Projekt objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty.

 

 

http://eksperymentserca.dramatyczny.pl/

Fot. Bernard Bania

Galeria