Projekty edukacyjne i artystyczne

Projekty edukacyjne i artystyczne

Zapraszamy mieszkańców województwa podlaskiego do udziału w projektach edukacyjnych i artystycznych. Właśnie ruszyła rejestracja na warsztaty „Teatr – Lubię to! Sezon 2”.

 

Pozyskaliśmy w tym roku dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Biura Programu „Niepodległa” na sześć projektów kulturalnych. Ich realizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia władz województwa podlaskiego.

 

– Cieszę się, że w tym roku jednostki kultury podległe samorządowi województwa podlaskiego otrzymały ponad 4 mln zł wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i programów rządowych. Prawie 850 tys. zł pozyskał Teatr Dramatyczny w Białymstoku na realizację różnych przedsięwzięć artystycznych oraz edukacyjnych. Część z tych środków przeznaczona jest również na zakup sprzętu oraz digitalizację materiałów dokumentujących bogaty dorobek teatru – mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Jako Zarząd Województwa wspieramy inicjatywy kulturalne zarówno z własnych środków, jak też poszukujemy źródeł finansowania na zewnątrz. Projekty, o których dziś mówimy są świetnym przykładem wykorzystania właśnie funduszy rządowych, dzięki którym w naszym regionie możemy prowadzić jeszcze więcej działań w dziedzinie kultury – dodaje.

 

Kierunek Wschód

 

W minioną niedzielę, 20 września, rozpoczęła się natomiast czwarta edycja festiwalu Kierunek Wschód – wydarzenia prezentującego kulturę krajów zza wschodniej granicy Polski oraz poruszającego tematykę pogranicza.

 

– Tegoroczny festiwal odbywa się zarówno w tradycyjnej formie, jak i w wersji online. W Internecie oraz w klubie festiwalowym – w Zmianie Klimatu prezentowane są nagrania spektakli teatrów z Armenii, Białorusi, Gruzji, Litwy oraz Ukrainy. W siedzibie teatru będzie można obejrzeć m.in. przedstawienia Teatru im. Ludwika Solskiego z Tarnowa, Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, czy spektakl „Samobójca” w wykonaniu zespołu naszego teatru – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor naszego Teatru.

 

Teatr – Lubię to! Sezon 2

 

Zapraszamy nauczycieli do udziału w kolejnej odsłonie warsztatów teatralnych. Właśnie ruszyła rekrutacja na zajęcia w ramach programu „Teatr – Lubię to! Sezon 2”. Zadanie polega na realizacji kompleksowego programu edukacyjnego, którego głównym celem będzie podniesienie kwalifikacji i umiejętności, a także stymulacja kreatywności oraz twórczości nauczycieli.

 

– Czy może być coś przyjemniejszego niż miłe i serdeczne  spotkanie w gronie wspaniałych osób, które zafascynowane wspólnymi upodobaniami, dzielą się doświadczeniem, pomysłami, kompetencjami, przeżyciami i wrażeniami?! Do takich właśnie spotkań pragniemy zaprosić już po raz kolejny. Łączy nas pasja, którą wspólnie realizujemy: nauczyciele w szkole, my na deskach teatru, bo gdzie indziej dzieci i młodzież mogą nauczyć się odbioru i tworzenia sztuki i kultury? Czekamy na Państwa – nauczycieli! Będzie twórczo, ciekawie, emocjonująco! A wiadomości zebrane w wydanych na tę okazję specjalnych broszurach, na pewno pomogą w prowadzeniu szkolnych kół i zespołów teatralnych. My zaś chętnie poznamy spostrzeżenia i oczekiwania nauczycieli, by nasza oferta artystyczna i edukacyjna skierowana do dzieci, młodzieży i wychowawców była jeszcze lepsza, pełniejsza i atrakcyjniejsza – zachęca Justyna Godlewska-Kruczkowska, aktorka naszego Teatru.

 

Projekt „Teatr – Lubię to! Sezon 2” jest kontynuacją wcześniejszej oferty edukacyjnej i odpowiedzią na potrzeby nauczycieli. Program ukazuje, jak poprzez piękno sztuki teatralnej można wpływać na rozwój własny, ale również uczniów. Tym razem nauczyciele będą mogli dowiedzieć się czym jest ruch sceniczny, jak stworzyć scenariusz teatralny, gdzie szukać inspiracji na spektakl, na czym polega reżyseria, jaką rolę odgrywa muzyka w spektaklu, czym jest improwizacja teatralna.

 

– Warsztat z pisania scenariuszy to zarówno podstawy teoretyczne jak i praktyczne ćwiczenia, które są doskonałą bazą do rozpoczęcia scenopisarskiej przygody. Scenariusz jest pierwszym impulsem do stworzenia dzieła, jakim jest spektakl, film, czy performance. Jest punktem wyjścia dla twórców, ale jednocześnie może być już gotowym światem, który zaprasza, by się w nim zapomnieć i odnaleźć. Jest wielkie podobieństwo między opowiedzeniem anegdoty i napisaniem scenariusza. Różni je jedynie skala… W trakcie warsztatu damy Państwu szereg narzędzi, umożliwiających z każdej anegdoty zrobienie wspaniałej historii, którą z powodzeniem można będzie przenieść na scenę – zachęca do udziału Piotr Szekowski, aktor naszego Teatru.

 

Warsztaty odbędą się w październiku oraz listopadzie. Udział w nich jest bezpłatny. Rekrutacja dobywa się poprzez formularz online: https://forms.gle/ekkBdQufpoNxzg3C6

 

Wolne dziecko

 

W listopadzie, dzięki wsparciu z programu  „Niepodległa 2020”, powstanie wydarzenie zatytułowane „Wolne dziecko”. To projekt, który ma za zadanie zintegrować wokół idei niepodległości artystów, młodzież licealną, podopiecznych domu dziecka, seniorów oraz widzów Teatru.

 

– Inspiracją do powstania spektaklu była obserwacja dzisiejszych dzieci i młodzieży. Refleksja nad tym, czy dzisiejsze czasy także są dla nich trudne? Czy jeśli mamy wolny kraj, to czy także trzeba tę wolność pielęgnować. Z tych rozważań i przemyśleń zrodził się pomysł na powstanie projektu – mówi Patryk Ołdziejewski, aktor naszego Teatru.

 

We współpracy z aktorami i twórcami teatralnymi powstanie spektakl, będący hołdem oddanym ludziom, którzy walczyli o niepodległość. Przedstawienie będzie nowoczesną, atrakcyjną artystycznie i wizualnie okazją do rozważań na temat istoty wolności i niełatwej historii naszego kraju. Pokaz planowany jest na 10 listopada.

 

– Udział w projekcie „Wolne dziecko ” młodzieży licealnej oraz mieszkańców domu dziecka daje szanse na integracje młodych ludzi poprzez wyjątkowe współdziałanie. Mamy nadzieję, że uda nam się przedstawić wizje niepodległości młodych ludzi oraz ustalić, jakie  znaczenie ma dla nich  niepodległość – mówi Mateusz Sacharzewski, reżyser przedstawienia.

 

Cicho…Sza…

 

W trakcie spotkania z dziennikarzami Piotr Półtorak – Dyrektor naszego Teatru poinformował także, że w grudniu powstanie spektakl „Cicho… Sza…” w ramach programu „Kultura Dostępna”.

 

– Projekt zakłada stworzenie spektaklu skierowanego do dzieci ze spektrum autyzmu. Przedstawienie będzie realizowane w trakcie konsultacji z terapeutami i psychologami. Koncepcja projektu wpisuje się w nowy trend działań na świecie, tzw. nurt „relaxed performaces”, czyli spektakli, które uwzględniają wszelkie niestandardowe potrzeby widzów. Premierę spektaklu, który wyreżyseruje Adam Biernacki, planowana jest na 12 grudnia – powiedział Piotr Półtorak.

 

Infrastruktura kultury

 

W tym roku instytucja finalizuje także „Zakup sprzętu oświetleniowego i multimedialnego” z programu „Infrastruktura kultury”.

 

– Zakupione urządzenia: oświetlenie oraz sprzęt do obsługi multimediów będą niezbędne do prezentacji spektakli w trakcie zbliżającego się remontu. Także do końca tego roku zostaną zdigitalizowane kolejne materiały w ramach zadania „Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – etap III” z programu „Kultura Cyfrowa”. Projekt jest kontynuacją prac rozpoczętych w 2018 roku. Tym razem archiwum cyfrowe wzbogaci się o 10 000 nowych obiektów: zdjęć, projektów scenografii i kostiumów oraz afiszy. Do końca roku powstania także specjalna aplikacja mobilna, umożliwiająca łatwiejsze korzystanie z zasobów archiwum  – dodała Martyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora naszego Teatru.