Ruszają próby do spektaklu „Za wolność, byś wolny był”

Ruszają próby do spektaklu „Za wolność, byś wolny był”

Ruszają próby do spektaklu „Za wolność, byś wolny był”. Przedstawienie powstaje w związku z przypadającą w tym roku czterdziestą rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

 

Przesłaniem, które przyświeca twórcom spektaklu, jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach tamtego czasu. W przedstawieniu  przywoływane są ich doświadczenia związane z powstaniem „Solidarności”, wprowadzeniem stanu wojennego oraz odzyskaniem niepodległości w 1989 roku. Scenariusz napisała Jolanta Hinc-Mackiewicz, zaś sztukę reżyseruje Grzegorz Suski, który opowiada również za scenografię i kostiumy.

 

– Nasz spektakl nie ma ambicji bycia akademią ku czci”. Chcemy w nowoczesny, dramatyczny ale też i lżejszy sposób opowiedzieć o ludziach z tamtej epoki, warunkach życia, skomplikowanych wyborach – mówi Grzegorz Suski.

 

Obok wierszy Stanisława Barańczaka w spektaklu pojawią się inscenizowane piosenki, m.in. „Mury”, „Psalm stojących w kolejce” i „Ballada o Janku Wiśniewskim”Znaczącą część przedstawienia będą stanowić filmy dokumentalne zrealizowane przez TVP 3 Białystok, w tym wspomnienia członków białostockiej „Solidarności”.

 

– Praca nad spektaklem jest nie tylko poważnym wyzwaniem, lecz także źródłem satysfakcji dla całego zespołu aktorskiego. Twórcom sztuki zależało na tym, aby poprzez realizację nowej produkcji, mieszkańcy Białegostoku nie przeszli obojętnie wobec wydarzeń, które miały miejsce w latach 80. Mamy nadzieję, że przygotowywane widowisko zainteresuje młodzież i wzbudzi w niej chęć jeszcze dokładniejszego poznawania historii naszego kraju – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

Przedstawienie powstaje z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”. Józef Mozolewski – Przewodniczący Zarządu przyznaje, że jest zadowolony z ponownej współpracy z Teatrem.

 

– Kilka lat temu „Solidarność” miała okazję współpracować z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przy produkcji spektaklu „Popiełuszko” w reżyserii Jana Nowary. Po tak udanym współdziałaniu zaproponowałem Teatrowi Dramatycznemu wyreżyserowanie sztuki związanej z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Obecnie w siedzibie naszego Związku przy ul. Suraskiej w Białymstoku trwają próby do spektaklu, a już 5 grudnia odbędzie się premiera widowiska, z czego bardzo się cieszę, ponieważ będzie to wydarzenie szczególne i wyjątkowe – mówi Józef Mozolewski.

 

W spektaklu zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Paula Gogol, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Katarzyna Mikiewicz, Agnieszka Możejko-Szekowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Urszula Szmidt, Kamila Wróbel-Malec, Marek Cichucki, Sławomir Popławski, Dawid Rostkowski, Piotr Szekowski i Marek Tyszkiewicz.

 

Spektakl „Za wolność, byś wolny był” otrzymał wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

Bilety dostępne są w Kasie Teatru (Białystok, ul. Suraska 1) oraz w sprzedaży internetowej, na stronie: dramatyczny.pl/repertuar.

 

Premiera: 5 grudnia 2021 r. o godz. 19.00, Kino TON (Białystok, Rynek Kościuszki 2)

 

Ponadto spektakl można obejrzeć:

 

  • 8 grudnia o godz. 10.00 (spektakl szkolny), Kino TON (Białystok, Rynek Kościuszki 2)
  • 9 grudnia o godz. 10.00 (spektakl szkolny), Kino TON (Białystok, Rynek Kościuszki 2)
  • 11 grudnia o godz. 19.00, Kino TON (Białystok, Rynek Kościuszki 2)

 

Galeria