Premiera „W pustyni i w puszczy 3” już w sobotę!

Premiera „W pustyni i w puszczy 3” już w sobotę!

 Trwają ostatnie przygotowania do premiery spektaklu „W pustyni i w puszczy 3”. Przedstawienie na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza reżyseruje Adam Biernacki.

 

Białostockie „W pustyni i w puszczy 3” będzie wariacją na temat powieści Sienkiewicza. Widzowie obejrzą historię ekipy filmowej, która chce stworzyć trzecią z kolei (po filmach z 1973 i 2001 r.) ekranizację dzieła. Jak to zazwyczaj bywa – plany są ogromne, a możliwości niewielkie. Aktorzy i ekipa filmowa desperacko – i często wpadając w sytuacje zupełnie absurdalne – walczą o to, by zrealizować film, z którym każde wiąże swoje nadzieje.  Widzowie nie tylko poznają bohaterów powieści noblisty i ich perypetie, ale będą mogli poznać problemy, które stawia przed twórcami tak obszerna opowieść. Całość spektaklu będzie zapisem męki twórczej, która towarzyszy powstawaniu filmu – a postaci z ekipy filmowej odnajdą w problemach bohaterów „W pustyni i w puszczy” swoje własne problemy.

 

Adam Biernacki odpowiada za reżyserię i scenariusz sztuki. Przyznaje, że w przeniesieniu „W pustyni i w puszczy” na scenę najtrudniejsza była obszerność książki.
– Jest to bardzo długa powieść. Kiedy przypomniałem sobie dwa filmy, jakie powstały na podstawie książki Sienkiewicza, okazało się, że pokazują one trzecią część książki bardzo skrótowo. Aby uniknąć tej skrótowości, a jednocześnie nie znudzić widza, zdecydowałem się na wykorzystanie w spektaklu teatru cieni – mówi reżyser.

 

Adam Biernacki dodaje, że w książce są komentarze od autora, które udało się wkomponować w spektakl tylko dzięki konwencji opowiadania o powieści.
– Scenariusz przedstawia dość linearnie najważniejsze fragmenty książki. Jednak widzowie nie zobaczą na scenie fragmentarycznego bryka z lektury, ale raczej rodzaj krytycznego opracowania. Jeśli ktoś nie czytał w „Pustyni i w puszczy”, to mam nadzieję, że ta inscenizacja zachęci go do tego, aby przeczytał książkę – dodał Adam Biernacki.

 

Scenografię i kostiumy do przedstawienia zaprojektowała Joanna Jaśko-Sroka. Muzykę skomponował Patryk Ołdziejewski. Opracowaniem koncepcji choreograficznej zajęła się Karolina Garbacik. Wizualizacje przygotowuje Farma Projektów Interactive. Za realizację sekwencji teatru cieni odpowiada Magda Kiszko-Dojlidko.

 

W spektaklu zagrają: Danuta Bach, Dorota Białkowska-Krukowska (gościnnie), Jolanta Borowska/Ewa Palińska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Szmidt, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Bernard Bania, Marek Cichucki, Dawid Malec (gościnnie), Grzegorz Mroziński (gościnnie), Sławomir Popławski, Marek Tyszkiewicz i Franciszek Utko.

 

Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego zdradza, że wybór sienkiewiczowskiej powieści nie był przypadkowy.

 

– Zanim zdecydowałem się na konkretny tytuł, jaki w tym sezonie artystycznym przygotujemy dla młodszych widzów, przeprowadziliśmy mały sondaż. Okazało się, że książka Henryka Sienkiewicza jest tym dziełem, które chętnie zobaczyliby na scenie zarówno nauczyciele, jak i młodzież. Cieszę się, że Adam Biernacki przyjął moje zaproszenie i zdecydował się wyreżyserować spektakl. Adam jest bardzo zdolnym reżyserem młodego pokolenia, ma dużą wyobraźnię i potrafi pracować z aktorami. To już jego kolejna realizacja w naszym teatrze. Poprzednie były sukcesami artystycznymi. Mam nadzieję, że także „W pustyni i w puszczy 3” przypadnie do gustu naszym widzom – powiedział Piotr Półtorak.

 

„W pustyni i w puszczy 3” to już trzecia produkcja Teatru Dramatycznego, którą sfinansowano z budżetu województwa podlaskiego i Miasta Białegostoku.

 

– Jesteśmy przekonani, że kolejne przedstawienie Teatru Dramatycznego będzie sukcesem. Nasze przekonanie wynika z tego, że jak do tej pory wszystkie propozycje teatru, w których partycypowało miasto Białystok cieszyły się zainteresowaniem widzów. Repertuar proponowany przez teatr dociera bowiem, do bardzo różnych grup odbiorców – mówi Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

Premiera sztuki odbędzie się 26 maja o godz. 15.00 na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego. Przedstawienie będzie można obejrzeć także 27 maja (godz. 15.00) i z okazji Dnia Dziecka: 2 i 3 czerwca (godz. 15.00). Zapraszamy nauczycieli oraz uczniów również na spektakle szkolne. Rezerwacje przyjmuje Dział Sprzedaży i Organizacji Widowni, 85 74 99 184/185, e-mail: rezerwacje@dramatyczny.pl. Po przedstawieniach istnieje możliwość oprowadzania po kulisach Teatru (20 min) lub spotkania z aktorami (do 20 min).

 

Bilety na spektakl w cenie: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 20 zł (szkolny) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: www.bilety.dramatyczny.pl

 

„W pustyni i w puszczy 3” można obejrzeć:

 

26 maja o godz. 15.00 (Premiera)
27 maja o godz. 15.00
29 maja o godz. 9.30 i 11.30
30 maja o godz. 9.30 i 11.30
1 czerwca o godz. 15.00 (Dzień Dziecka)
2 czerwca o godz. 15.00 (Dzień Dziecka)
3 czerwca o godz. 15.00 (Dzień Dziecka)
5 czerwca o godz. 9.30 i 11.30
6 czerwca o godz. 9.30 i 11.30
7 czerwca o godz. 9.30 i 11.30
13 czerwca o godz. 9.30 i 11.30
14 czerwca o godz. 9.30 i 11.30