Premiera „Trenów” w Teatrze Dramatycznym

Premiera „Trenów” w Teatrze Dramatycznym

Trwają ostatnie przygotowania do kolejnej tegorocznej premiery. Tym razem będą mogli Państwo obejrzeć spektakl „Treny” na podstawie dzieła Jana Kochanowskiego.

 

„Treny” to jedno z największych dzieł polskiej literatury. Swój utwór, składający się z 19 wierszy, Jan Kochanowski poświęcił zmarłej w dzieciństwie córce – Urszuli. „Treny” były pisane przez kilka lub kilkanaście miesięcy, a zostały wydane w 1580 roku w Krakowie. Przedstawienie oparte o najbardziej osobiste dzieło poety przygotowuje Grzegorz Suski, twórca teatralnego hitu – spektaklu „Hobbit”.

 

– „Hobbit” był widowiskiem wielkim i efektownym , a „Treny” to wewnętrzny, kameralny spektakl na małej scenie. To przedstawienie bardzo aktorskie, oparte na słowie i dość oszczędne w środkach wyrazu. Jest to bardzo odmienny teatr od tego, który wcześniej miałem okazję zaproponować widzom. I właśnie to przejście z dużej produkcji na małą, opartą na słowie było dla mnie największym wyzwaniem, a jednocześnie najprzyjemniejszą częścią pracy – mówi reżyser.

 

Koncepcję scenografii i kostiumów przygotował Grzegorz Suski. Muzykę do „Trenów” stworzyli Julita Charytoniuk i Tomasz Jarnicki. Na Scenie Kameralnej zagrają: Bernard Bania, Beata Chyczewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska i Monika Zaborska. Muzykę „na żywo” będzie wykonywał Grzegorz Suski.

 

Bernard Bania przypomina, że proces przygotowywania przedstawienia trwał niezwykle długo – prawie dziewięć miesięcy. Zdaniem aktora, twórcom udało się stworzyć nie akademicki bryk, ale pełnoprawny spektakl pełny refleksji, zadumy i „katharsis”.

 

– Staraliśmy się, aby to przedstawienie nie mówiło tylko o utraconej miłości ojca do zmarłej córki, ale ogólnie o naszej utracie uczuć, porzuceniu, zostawieniu i o tym, jak człowiek, który traci bliską osobę musi sobie z tym poradzić. Jest to studium wyjścia z traumy. Spektakl dla wrażliwych widzów, którzy dzięki niemu będą mogli zagłębić się w magię teatru – mówi aktor.

 

Premiera „Trenów” odbędzie się w najbliższy piątek, 9 października, o godz. 19.00 na Scenie Kameralnej.

Spektakl będzie można obejrzeć także: 10 i 11 października, o godz. 19.30, a następnie 17, 18, 31 października, 8 listopada oraz 19 i 20 grudnia.

Wszystkie przedstawienia rozpoczną się o godz. 20.00.

Bilety na spektakl w cenie: 45 zł – normalny, 35 zł – ulgowy, 25 zł – studencki oraz 25 zł – szkolny, dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie: bilety.dramatyczny.pl.