Premiera projektu „(HashTak) Witkacy”

Premiera projektu „(HashTak) Witkacy”

26 października na Scenie Kameralnej odbędzie premiera spektaklu „(HashTak) Witkacy”. To autorski projekt aktora Patryka Ołdziejewskiego.

„(HashTak) Witkacy” to performance teatralno-muzyczny, który powstał na podstawie tekstu „Narkotyki” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Adaptacji tekstu, reżyserii, a także skomponowania muzyki i stworzenia scenografii podjął się Patryk Ołdziejewski.

 

– Nim cokolwiek powiem o pracy nad projektem „(HashTak) Witkacy”, muszę na wstępie ogłosić wszem i wobec, że od momentu przyznania mi stypendium na mojej drodze pojawiło się mnóstwo wspaniałych ludzi. Ten projekt to niesamowite wyróżnienie. Właściwie każdy dzień pracy to nowo poznany człowiek dobrej woli. Lista osób, które były dla nas łaskawe jest bardzo długa. To jest bardzo ważne przy takich niezależnych projektach. Co do samej pracy to mogę zdradzić, że była ciężka, ale bardzo rozwijająca. Witkacy nie jest prostym materiałem. A do tego próba muzykowania przeze mnie i przez grupę Spider Demon Massacre to naprawdę niezły wyczyn. Nie wiem co będzie dalej z tym projektem ale jedno jest pewne: to przede wszystkim spotkanie z ludźmi, którym jeśli przyświecał, przyświeca i będzie przyświecał wspólny cel, to zrobią wszystko – mówi Patryk Ołdziejewski.

 

Aktorowi towarzyszyć będą na scenie: Magdalena Dąbrowska i Kamila Wróbel-Malec – aktorki Białostockiego Teatru Lalek oraz Dawid Malec – aktor Teatru Dramatycznego. Cała czwórka tworzy razem grupę Spider Demon Massacre.

 

– Praca nad projektem była wieloetapowa, przez co bardzo ciekawa. Pierwsze plany poznaliśmy długo przed napisaniem docelowego wniosku, więc pomysł dojrzewał w naszych głowach od bardzo dawna. Potem nastąpił etap przygotowywania materiału na płytę co było ekscytujące i jednocześnie dla mnie stanowiące dużą trudność, gdyż ciężko nazwać mnie muzykiem. Następnie nagrania w studiu, a teraz ten najbardziej wyczekiwany czas prób scenicznych. Wieloetapowość naszych działań wynika również z mnogości działań podejmowanych przez nas na scenie: prócz działań aktorskich śpiewamy, gramy muzykę na żywo i prezentujemy różne choreografie. I wszystko to wydawać by się mogło przytłaczające, gdyby nie fakt, że pracujemy w gronie przyjaciół, a to zawsze pozwala dać z siebie więcej – mówi Dawid Malec.

 

Projekt powstaje dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Miasta Białegostoku dla młodych twórców. Premiera odbędzie się 26 października o godz. 19.00. Performance będzie można obejrzeć także w niedzielę o godz. 19.00. Premierze towarzyszyć będzie wydanie płyty, która została nagrana w Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie.

 

– Do nagrania płyty „(HashTak) Witkacy” podszedłem z dużą ciekawością. Po raz pierwszy miałem okazję realizować materiał nie stricte muzyczny, w którym poza muzyką olbrzymią rolę odgrywało słowo. Proces nagrywania był wymagający i długotrwały. Musieliśmy zadbać o każdy szczegół, m.in. o rejestrację szumu suszarki, o opanowanie gry na „harfie szklanej” złożonej z kilku kieliszków wypełnionych wodą czy też grę na instrumentach dziecięcych, takich jak miniaturowe, akustyczne pianinko czy dzwonki. Cały proces prowadził do stworzenia materiału, na którym zostaną utrwalone skrajne emocje – co się udało i jest to wyraźnie słyszalne w warstwie słowno-muzycznej płyty. W czasie nagrania miałem okazję współpracować z bardzo twórczymi ludźmi, zafiksowanymi na punkcie tego, co robią. Było w tym dużo pasji, którą z przyjemnością obserwowałem i w pewnym sensie czerpałem z niej – mówi Paweł Oziabło, Zastępca Dyrektora GOK-u w Michałowie.

 

Bilety na projekt „(HashTak) Witkacy” w cenie: 45 zł – normalny, 35 zł – ulgowy, 25 zł – studencki, 20 zł – szkolny, dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl. Po niedzielnym spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi Jolanta Hinc-Mackiewicz – Kierownik Literacki Teatru Dramatycznego.

 

Realizatorzy projektu:
Adaptacja, reżyseria, muzyka, scenografia: Patryk Ołdziejewski
Kostiumy: Elżbieta Wysocka
Choreografia: Magdalena Dąbrowska
Charakteryzacja: Arleta Rewicka-Flasza