Premiera „Irańskiej konferencji”

Premiera „Irańskiej konferencji”

Zapraszamy Państwa na pierwszą w historii internetową premierę nagrania spektaklu. W piątkowy wieczór, 28 sierpnia, będą mogli Państwo obejrzeć wyjątkowe wydarzenie – przedstawienie „Irańska konferencja” Iwana Wyrypajewa, które powstało we współpracy z Narodowym Teatrem Akademickim im. Janki Kupały w Mińsku na Białorusi.

 

Premiera spektaklu „Irańska konferencja” planowana była na wrzesień jako niespodzianka dla fanów teatru. Jednak w związku z wydarzeniami na Białorusi, postanowiliśmy nie czekać i już w najbliższy piątek, o godz. 20.00 zaprezentować to wyjątkowe przedstawienie. Wydarzenie stworzyli w czerwcu aktorzy naszego Teatru: Dorota Białkowska-Krukowska, Marek Cichucki, Rafał Olszewski, Patryk Ołdziejewski, Marek Tyszkiewicz wraz z artystami z Mińska: Ramanem Padalaką, Alaksandrem Padabiedem, Viktoryją Čaŭłytką, Ivanem Trusem oraz Juliją Špileŭskają. Całość wyreżyserował Džmitryj Ciško.

 

– Współpraca między naszymi teatrami trwała od kilku lat. W ubiegłym roku gościliśmy artystów tej narodowej, białoruskiej sceny na naszym festiwalu „Kierunek Wschód”. Mieliśmy nadzieję spotkać się z Dyrektorem Pavlem Latushką i jego zespołem w Białymstoku także i w tym roku. Niestety nie będzie nam to dane, dlatego chcielibyśmy podzielić się z widzami nagraniem naszej pierwszej w historii, wspólnej realizacji spektaklu  – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

„Irańska konferencja” to sztuka znanego i cenionego twórcy Iwana Wyrypajewa – nazwanego przez „The New York Times” najbardziej obiecującym dramatopisarzem Europy. Spektakl ma w sobie dużą dawkę humoru i inteligentnej ironii, połączonej z ważkimi pytaniami i diagnozami na temat współczesności. Sztukę na język polski przetłumaczyła Karolina Gruszka, a na język białoruski Maryja Puškina.

 

To już drugie z wydarzeń zorganizowanych wspólnie w tym roku. Z okazji Dnia Teatru Publicznego 21 maja odbyło się czytanie fragmentów „Pana Tadeusza”. Dzieło Adama Mickiewicza w języku polskim przeczytali na żywo nasi aktorzy, a w Mińsku – artyści  Narodowego Teatru Akademickim im. Janki Kupały. Obydwa wydarzenia odbyły się dzięki inicjatywie Pana Artura Michalskiego – Ambasadora RP w Mińsku.

 

Powstanie spektaklu „Irańska konferencja” zostało dofinansowane z budżetu Województwa Podlaskiego, ze środków Ambasady Polskiej RP w Mińsku oraz Instytutu Polskiego w Mińsku. Premierowa transmisja nagrania odbędzie się w piątek, 28 sierpnia, o godz. 20.00 na naszej stronie oraz na kanale w serwisie YouTube.