Pożegnanie „W pustyni i w puszczy 3”

Pożegnanie „W pustyni i w puszczy 3”

W czwartek, 12 grudnia, pożegnaliśmy spektakl „W pustyni i w puszczy 3”.

Premiera przedstawienia odbyła się w maju 2017 roku. Sztukę wyreżyserował Adam Biernacki.

 

Białostockie „W pustyni i w puszczy 3” przeniosło powieść Henryka Sienkiewicza sprzed ponad stu lat w zupełnie nowe, futurystyczne realia. Po to, by unikając stereotypów i uproszczeń, wydobyć z powieści Sienkiewicza uniwersalne i niezmienne przesłanie: w świecie nieustannej walki interesów jeszcze tylko kilka rzeczy jest w stanie sprawić, że pozostaniemy ludźmi: niezłomna wiara w istotne wartości, stawanie w obronie ich i drugiego człowieka, wzajemna ludzka odpowiedzialność za siebie, miłość i odwaga.

 

Sienkiewiczowska powieść dla młodzieży otoczona została realiami show-biznesu – oto powstała jej trzecia z rzędu (po filmach z 1973 i 2001 r.) adaptacja filmowa. Nad kształtem produkcji stopniowo przeważać zaczęły, nieraz absurdalne, ambicje i lęki twórców. Zmiany poszły tak daleko, że wkrótce nic już nie przypominało oryginalnej powieści. Ta metanarracja pozwoliła na dokładne omówienie szczegółów niezwykle obszernego sienkiewiczowskiego dzieła, nie skazując przedstawienia na prezentację jedynie jego zaadaptowanych i tonących w dosłowności pociętych strzępów. Sceniczne rozmowy o tym, co w powieści ważne oraz to, jak łatwo może to zostać wypaczone – prędko pozwoliły naprowadzić młodego widza na to, co powinien zrozumieć i wynieść ze wspaniałej lektury.

 

Dziękujemy reżyserowi, wszystkim realizatorom, aktorom i pracownikom obsługi sceny. Przede wszystkim dziękujemy dzieciom i młodzieży za wspólnie spędzony czas!