Powrót „Gąski”!

Powrót „Gąski”!

Po niemal rocznej przerwie do repertuaru naszego Teatru powraca spektakl „Gąska” Nikołaja Kolady. Pierwsza okazja, aby obejrzeć przedstawienie już 17 stycznia 2014 r., o godz. 20.30.

„Gąska” Nikołaja Kolady, to opowieść wielowarstwowa. Z pozoru to lekka farsa o życiu prowincjonalnych aktorów, którzy przyłapują się na zdradzie. Jednak w głębi to gorzkie studium o skutkach „małej stabilizacji”, o straconych marzeniach, o braku złudzeń. To również metaforyczny obraz życia jako sceny, na której każdego dnia wygrywamy swoje małe i duże dramaty, a także ironiczne, choć niepozbawione sympatii, spojrzenie na aktorów – zagubionych między sceną a życiem, przywłaszczających cytaty z granych sztuk, jak swoje własne wypowiedzi powtarzających puste egzaltowane gesty teatralnych postaci, nie mogąc odnaleźć prawdziwych siebie.

Tytułowa „Gąska” to odniesienie do czechowowskiej „Mewy”, której bohaterka – Nina – marzy o zostaniu aktorką, wyjeżdża z małej wioski do Moskwy, aby realizować swoje pragnienia, a po latach wraca do rodzinnego miejsca pełna rozczarowania i bez złudzeń. Spełniła swoje marzenia, ale nie osiągnęła szczęścia.

Nikołaj Kolada bohaterkę swojej sztuki nie nazywa mewą, a gąską, od razu sugerując poziom tej postaci. Tytułowa „Gąska” to Nonna, młoda aktorka, szukająca zaczepienia w prowincjonalnych teatrach, często w miejscach zapomnianych przez Boga i ludzi. Ma dwadzieścia lat, zgrabną figurę, urok i tupet. Chce grać, zrobić karierę, ustawić się. Bardziej niż talentem aktorskim, posługuje się kobiecym czarem. Rozkochuje w sobie dwóch mężczyzn: dyrektora artystycznego i administratora teatru, prowadząc do kryzysu w ich stałych związkach. Tytułową rolę gra Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Nonna, choć tylko „gąska”, wywraca do góry nogami życie dwóch par. Zmusza je do zadania sobie ważnych pytań i zweryfikowania sensu bycia razem. Nonna jest symbolem młodości, przed którą życie stoi otworem. Pozostała czwórka bohaterów w średnim wieku właśnie w zetknięciu z Nonną uświadamia sobie utracony czas, niespełnione marzenia i brak perspektyw na zmiany. Jeśli Ałła i Wasilij, Diana i Fiodor zrozumieją, że nie mogąc zmienić okoliczności życia mogą zmienić coś w sobie i stosunek do najbliższych – mają jeszcze szansę na piękniejszą przyszłość. Jeśli jednak obietnice zmian pozostaną tylko czczymi hasłami – przegrają swoje życie. A tytułowa Gąska? Gęsi jak i mewy potrafią latać. Jednak najpierw muszą się wzbić.

„Gąska” to spektakl, który zainicjował powołaną w ubiegłym roku Scenę Inicjatyw Artystycznych. Premiera przedstawienia odbyła się w styczniu 2013 roku i bardzo szybko zyskało ono pozytywne opinie zarówno wśród widzów, jak i recenzentów. Bilety (w cenie: normalny – 25 zł, ulgowy – 20 zł) dostępne są w Kasie Teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

Zapraszamy!

Obsada:
• Dorota Radomska: Ałła
• Jolanta Borowska: Diana
• Justyna Godlewska-Kruczkowska: Nonna
• Krzysztof Ławniczak: Fiodor
• Rafał Olszewski: Wasilij

Spektakl można obejrzeć:

17 stycznia o godz. 20.30 – kup bilet
18 stycznia o godz. 20.00 – kup bilet
19 stycznia o godz. 20.00 – kup bilet
13 lutego o godz. 19.00 – kup bilet
14 lutego o godz. 18.00 – kup bilet
15 lutego o godz. 17.00 – kup bilet
16 lutego o godz. 17.00 – kup bilet
28 lutego o godz. 20.00 – kup bilet

Więcej informacji – kliknij!