Nikołaj Kolada

Gąska

Dechowsk – miasteczko na prowincji, pokój w hotelu robotniczym. W pokoju mieszka Nonna – aktorka teatru dramatycznego. Piąta rano, cisza, spokój, nic nie zapowiada burzy. „Ale… nasze życie ma i ciemne strony. Tak to już jest. Proszę Państwa – zaczynamy.” Na deskach naszego teatru rewelacyjna komedia rosyjskiego dramatopisarza Nikołaja Kolady (autora między innymi: „Martwej Królewny”, „Marylin Mongoł”, „Baby Chanel”). Brawurowo opowiedziana historia jednej nocy z życia prowincjonalnych aktorów. Jak na rosyjskiego geniusza dramatu przystało, nie zabraknie śmiechu aż do łez…

 

 

Premiera: 26, 27 stycznia 2013 r.

Scena Foyer

Czas trwania: ok. 80 minut

Ceny biletów*:

- bilet normalny - 30 zł
- bilet ulgowy - 25 zł 
- bilet studencki - 15 zł (zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.)

*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

Przekład: Jerzy Czech

Obsada:
 · Jolanta Borowska: Diana
 · Justyna Godlewska-Kruczkowska: Nonna
 · Dorota Radomska: Ałła
 · Krzysztof Ławniczak: Fiodor
 · Rafał Olszewski: Wasilij

Projekt plakatu: Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach

Autor zdjęć: Bartek Warzecha

Recenzje:

„Według informacji prasowych to sami aktorzy chcieli przypomnieć tekst Kolady białostoczanom. Talent komediowy i możliwości Krzysztofa Ławniczaka zna każdy wielbiciel Zapisków oficera Armii Czerwonej, podobnie warsztat Doroty Radomskiej. I to ta para skupia uwagę widzów po obu stronach starego łóżka w zapyziałym pokoju gościnnym dla początkujących aktorów, w który zamieniono małą scenę Dramatycznego.”

Jerzy Doroszkiewicz, "Gąska – aktorzy prowincjonalni w żywiole", Kurier Poranny, 26 stycznia 2013 r.

 

"Życiowe i sceniczne rozterki bohaterów doskonale oddaje piątka białostockich aktorów. Spore wrażenie robi bezkompromisowa, silna w kreacji Ałły Dorota Radomska. To ona jest siłą napędową sztuki. Świetnie prezentuje się także rozdarta między skrajnymi emocjami Diana, czyli Jolanta Borowska. Doskonale wypadają także sfrustrowani, nieudolni Krzysztof Ławniczak i Rafał Olszewski. Justyna Godlewska-Kruczkowska w roli Gąski to nieco zagubiona w prowincjonalnej rzeczywistości aktoreczka, która marzy o wielkiej karierze.

Tu aktorzy grają samych siebie, granica między rzeczywistością a teatrem jest niemal niewidoczna. W przewrotnym finale – w którym bohaterowie uznają, że ta awantura była najlepszą sztuką, w jakiej do tej pory zagrali – widz pozostaje z pytaniem czy ta historia mogła wydarzyć się naprawdę czy była to jedynie sprytnie uknuta intryga."

Anna Kopeć, "Autoironiczna Gąska, czyli triumf prowincjonalnych artystów", Kurier Poranny, 29 stycznia 2013 r.