Powrót „Antyhony”
29 oraz 30 listopada widzowie ponownie będę mieli okazję zobaczyć spektakl „Antyhona” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalną promocję.
Prapremiera przedstawienia odbyła się 6 września 2013 roku w Krynkach, premiera zaś 29 września 2013 roku na białostockim Placu Jana Pawła II w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. W kwietniu tego roku spektakl został zaprezentowany na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, gdzie spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony publiczności oraz krytyków.
Przedstawienie opowiada historię klątwy rzuconej na Kreona i ród Labdakidów, która po stuleciach ziszcza się w Krynkach. Antygona, podobnie jak Teresa, to młode dziewczyny działające w pojedynkę przeciw nepotycznej rodzinie, nie mogącej utracić władzy, która gwarantuje jej status quo. Racje stron się wykluczają, a kompromis jest niemożliwy. Historia antyczna ma swoje odbicie w lokalnych podaniach.
„Antyhona” jest ewenementem w skali Polski, powstała na pograniczu polsko-białoruskim, we współpracy z artystami z Białorusi. Przedstawienie dotyka problemu, który do tej pory nie był tematem ożywionych dyskusji. Po raz pierwszy kwestia „prostowania granic” polsko-białoruskich pokazana jest w artystycznej formie. Nawiązanie do antyku nadaje historii polsko-białoruskiego pogranicza z 1947 roku znamion uniwersalnych, zrozumiałych na każdej szerokości geograficznej. Na scenie, obok aktorów Teatru Dramatycznego, wystąpią gościnnie: Aleś Malčanaǔ z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janka Kupały w Mińsku, Grzegorz Falkowski – aktor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Marek Szkoda.
Z myślą o Widzach, którzy nie mieli jeszcze okazji obejrzeć spektaklu, Teatr przygotował promocję. Wszystkie chętne osoby mogą kupić dwa bilety na spektakl w cenie jednego. Promocja dotyczy biletów normalnych na przedstawienie, które będzie można obejrzeć 29 oraz 30 listopada o godz. 17.00. Promocyjne bilety dostępne są wyłącznie w Kasie Teatru, czynnej od wtorku do soboty w godz. 14.00 – 20.00 oraz w niedzielę od 16.00 do 20.00.
Więcej informacji o spektaklu – kliknij!