„Popiełuszko” w Teatrze Telewizji TVP

„Popiełuszko” w Teatrze Telewizji TVP

15 października o godz. 21.00 na antenie TVP1 odbędzie się transmisja spektaklu „Popiełuszko” na żywo z naszego teatru! To historyczne wydarzenie w historii naszej instytucji.

 

Od męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki minęło ponad 30 lat. Ten skromny kapłan już za życia stał się ikoną narodu i wiary. Jego charyzma budziła strach wśród rządzących w Polsce komunistów, do tego stopnia, że w bestialski sposób zamordowali księdza. Paradoksalnie jego śmierć tylko wznieciła niezwykły kult kapelana Solidarności. Głoszone przez Popiełuszkę przesłanie: „zło dobrem zwyciężaj” nabrało metafizycznego wymiaru.
 
 
Kanwę spektaklu tworzą oryginalne zapiski z życia księdza Popiełuszki. Twórcy sięgnęli do dokumentów, notatek, listów, skorzystali z mów procesowych oprawców księdza. Jednocześnie mamy okazję zobaczyć Jerzego Popiełuszkę jako pogodnego, empatycznego, oddanego ludziom człowieka w codziennym, zwyczajnym życiu: od narodzin, poprzez naukę w warszawskim seminarium, przymusową służbę wojskową, posługę kapłańską w Hucie Warszawa, aż po nieludzkie prześladowania ze strony komunistycznych władz.
 
 
Spektakl Jana Nowary to misterium życia i śmierci Księdza Jerzego, który podobnie jak Chrystus złożył z siebie ofiarę wierny do końca ideałom, w które wierzył, okupił swoim życiem naszą wolność.
 
 
Autorzy: Konrad Szczebiot, Janina Żukiewicz, Jan Nowara
Reżyseria: Jan Nowara
Scenografia: Marek Mikulski
Wizualizacje: Maciej Mikulski
Choreografia: Tomasz Dajewski
Opracowanie muzyczne: Jan Nowara i Tomasz Dajewski
Realizacja telewizyjna: Józef Kowalewski
 
 
Obsada: Jakub Lasota (Ksiądz Jerzy), Ewa Palińska (Matka), Krzysztof Ławniczak (Ojciec, Hutnik, Mecenas), Danuta Bach (Koleżanka, Kobieta 1), Jolanta Borowska (Siostra, Pielęgniarka), Krystyna Kacprowicz-Sokołowska (Pani Sołtys, Pani Wójt, Towarzyszka z KW), Katarzyna Siergiej (Prokuratorka, Esbeczka), Jolanta Skorochodzka (Biografka, Studentka), Sławomir Popławski (Generał, Kapitan SB), Marek Tyszkiewicz (Kolega, Plutonowy, Esbek), Franciszek Utko (Proboszcz, Rektor, Ksiądz Piasecki).
 
 
Zapraszamy do oglądania.