Polsko-białoruskie czytanie „Pana Tadeusza”

Polsko-białoruskie czytanie „Pana Tadeusza”

16 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień Teatru Publicznego. Tegoroczne obchody będą miały inny, niż do tej pory, charakter. Wraz z artystami z Białorusi zapraszamy na czytanie fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Co roku, w maju, organizatorzy obchodów przypominali, że w teatrze – i nie tylko w teatrze – „grosze grają rolę”. To hasło obchodzonego od 2015 roku Dnia Teatru Publicznego i akcji „Bilet do teatru za grosze”. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego wspierał finansowo instytucje i zachęcał je do sprzedaży biletów na spektakle za symboliczne grosze. Tegoroczna akcja została przeniesiona w całości do Internetu – nie będzie „groszowych spektakli” na żywo, ale będą inne symboliczne gesty, przypominające widzom o tym święcie.

Co roku włączaliśmy się w obchody Dnia Teatru Publicznego, także i tym razem przygotowaliśmy dla naszych widzów niespodziankę. W czwartek, 21 maja, na scenie przy ulicy Elektrycznej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia, za pomocą Internetu, artyści z Białegostoku połączą swoje siły z aktorami z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku na Białorusi. Reprezentanci dwóch scen wspólnie przeczytają „Pana Tadeusza”. Czytanie fragmentów najsłynniejszego dzieła Adama Mickiewicza wyreżyseruje Alena Ghannom.

Współpraca między naszymi teatrami trwa już od kilku lat. W ubiegłym roku gościliśmy artystów tej narodowej, białoruskiej sceny na naszym festiwalu „Kierunek Wschód”. Cieszę się, że dzięki inicjatywie Pana Artura Michalskiego – Ambasadora RP w Mińsku – tym razem uda nam się zrealizować pierwsze, wspólne wydarzenie artystyczne. Co prawda na razie w formie online, ale zobaczymy co przyniesie przyszłość. Zapraszam widzów przed ekrany komputerów, telefonów, czy tabletów – zaprasza Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Wydarzenie „Pan Tadeusz – online” odbędzie się w czwartek, 21 maja, 2020 roku. Transmisję będzie można obejrzeć na Facebooku Teatru Dramatycznego. Początek o godz. 19.00. Gospodarzami wieczoru będą Dorota Sokołowska i Źmicier Kościn – dziennikarze Polskiego Radia Białystok. Organizatorami Dnia Teatru Publicznego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Instytutu Polskiego w Mińsku.