Podsumowanie sezonu 2017/2018

Podsumowanie sezonu 2017/2018

Nagrodą dla spektaklu „Mayday” na Festiwalu „FUNfest” w Bielsku-Białej zakończyliśmy sezon artystyczny 2017/2018. Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru, podsumował ostatnie miesiące pracy.

 

Kończący się sezon artystyczny jest kolejnym, który Teatr Dramatyczny może uznać za sukces. Od września do końca czerwca aktorzy zagrali 292 spektakle, które obejrzało 62 609 widzów. W poprzednim sezonie 332 spektakle obejrzało 54 516 osób. Publiczność sceny przy ul. Elektrycznej znowu wzrosła.

 

Od września odbyło się osiem teatralnych premier. Do repertuaru naszego teatru dołączyły takie spektakle jak: „Mayday” Ray’a Cooney’a w reżyserii Witolda Mazurkiewicza (nagrodzony na Festiwalu Komedii na Południu „FUNfest”, „Popiełuszko” w reżyserii Jana Nowary, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza, „Autostrada” Michaela McKeevera w reżyserii Andrzeja Mastalerza, „Leon i Matylda” w reżyserii Andrzeja Sadowskiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Henryka Talara, „Kogut w rosole” Samuela Jokica w reżyserii Marka Gierszała oraz „W pustyni i w puszczy 3” na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Adama Biernackiego.

 

– Kończący się właśnie sezon był niezwykle pracowitym czasem. Udało nam się zrealizować aż osiem premier, które zostały bardzo pozytywnie odebrane przez naszych widzów. Potwierdzają to liczby – coraz więcej osób chce oglądać nasze spektakle. Jako Dyrektora bardzo mnie to cieszy, ponieważ postawiłem sobie właśnie taki cel: zachęcić jak najwięcej białostoczan i mieszkańców naszego regionu do korzystania z naszej oferty, zainteresować naszym repertuarem – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

 

Oprócz nowych spektakli, zaprosiliśmy widzów na festiwal „Kierunek Wschód”. W trakcie pierwszej edycji wydarzenia w Białymstoku gościły zespoły Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii z Mińska na Białorusi oraz Teatru im. Tarasa Szewczenki z Charkowa na Ukrainie. W marcu odbyło się czytanie performatywne sztuki „Obława Agustowska”. Ponadto w ramach Sceny PracOFFnia widzowie mieli okazję obejrzeć nowe przedstawienie Teatru PAPAHEMA: „Skłodowska. Radium Girl” w reżyserii Agaty Biziuk. Przez cały mijający sezon Teatr Dramatyczny realizował także działania edukacyjne m.in.: warsztaty teatralne i lekcje teatralne. W Pijalni Czekolady E. Wedel odbywały „Bajkowe Poranki”, w trakcie których aktorzy spotykali się z najmłodszymi widzami.

 

Nasze spektakle prezentowaliśmy także poza Białymstokiem. Aktorzy zagrali spektakl „Popiełuszko” w Rzeszowie, Zabrzu, Zielonej Górze, „Mayday” w Suwałkach i Bielsku-Białej, „Balladynę” w Indiach (w Mumbaju i New Delhi), a „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” w Mińsku na Białorusi.

 

W trakcie spotkania z dziennikarzami Piotr Półtorak zdradził także plany na nadchodzący sezon. 14 września odbędzie się premiera przedstawienia „Śmierć w Wenecji czyli czego najbardziej żałują umierający” inspirowanego m.in. nowelą Tomasza Manna w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka. Na listopad zaplanowano pokaz premierowy spektaklu „Gałązka rozmarynu” w reżyserii Rafała Matusza. Ponadto w nowym sezonie odbędą się premiery sztuk: „Obława Augustowska” w reż. Jana Nowary, „Trzy siostry” w reż. Piotra Tomaszuka i „Tresowany mężczyzna” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Przedstawienie dla młodzieży wyreżyseruje Grzegorz Suski.

 

Od 22 do 30 września odbędzie się druga edycja festiwalu „Kierunek Wschód”. Wydarzenie będzie współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Festiwal będzie kontynuacją kontaktów z najważniejszymi scenami wschodnich sąsiadów. W trakcie tegorocznej edycji festiwalu swoje spektakle zaprezentuje aż osiem teatrów: Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska, Obwodowy Teatr Dramatyczny z Grodna, State Small Theatre z Wilna, Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. M. Zańkowieckiej z Lwowa, 5. Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, Teatr Polski z Bielsku-Białej. Jeden ze spektakli zaprezentują także gospodarze. Wstęp na wszystkie przestawienia będzie bezpłatny. Wejściówki będzie można odebrać w Kasie Teatru.

 

Ponadto, na początku września aktorzy zagrają spektakle „Balladyna” i „Romeo i Julia” w Charkowie na Ukrainie (w Teatrze im. Tarasa Szewczenki). „Zemsta” w reżyserii Henryka Talara zostanie zaprezentowana na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie, przedstawienie „Popiełuszko” w październiku w Stalowej Woli, a „Balladynę” w listopadzie na 2. edycji Festiwalu Dni Polskiego Teatru na Litwie. W październiku, po raz pierwszy w historii teatru, odbędzie się transmisja telewizyjna przedstawienia Teatru Dramatycznego. Widzowie programu pierwszego Telewizji Polskiej będą mogli obejrzeć spektakl „Popiełuszko” w Teatrze Telewizji.

 

Do końca roku Teatr Dramatyczny realizuje projekty sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku instytucja otrzymała dotacje na festiwal „Kierunek Wschód”, ale także na zakup sprzętu akustycznego, stworzenie archiwum cyfrowego teatru oraz na program edukacyjny dla nauczycieli pt. „Lektury szkolne – lubię to!”.