Po premierze spektaklu „Landschaft”

Po premierze spektaklu „Landschaft”

11 marca odbyła się prapremiera spektaklu „Landschaft” według autorskiego tekstu i w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

 

Widzowie w skupieniu oglądali najnowsze przedstawienie naszego teatru. Znany białostockiej publiczności reżyser, od lat związany z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, tym razem zabrał widzów do polskiego domu wypełnionego rodzinnymi problemami. Ojciec trzech synów, po śmierci ich matki, a własnej żony, stara się na nowo odbudować rodzinne relacje. Czuje, że nastała nowa epoka, w której śmiało może sięgnąć po miłość swoich synów. Myląc władzę z wolnością, uwalnia swoje chore dyktatorskie zapędy. Kontrola, upokorzenie, umniejszanie wartości i posługiwanie  się socjotechniką, sprawiają, że skłóca ze sobą synów i ukazuje się im jako zbawca i niekwestionowany domowy autorytet.

 

Mocna sztuka, pełna skrywanych tajemnic, przybierająca momentami formę ironicznej komedii, mówi o tym, jak miłość ojcowska przybiera formy od zniewolenia, po obłudną prawdę o nim samym.

 

– Ojciec jest osią wszystkiego, co się dzieje w przedstawieniu – mówi Krzysztof Ławniczak wcielający się w rolę głównej postaci.

 

Landschaft” to sztuka oddziałująca na emocje i skłaniająca do refleksji, w której każdy odnajdzie część siebie.

 

– Przedstawienie jest ciekawe i bardzo współczesne. Trochę wesołe, trochę smutne, o życiu, o nas samych, o podróży w świat dzieciństwa. Porusza problem relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi – mówi o spektaklu Waldemar Śmigasiewicz – autor tekstu i reżyser.

 

Całości dopełniła sugestywna scenografia, którą przygotował Maciej Preyer, wizualizacje Piotra Śmigasiewicza oraz muzyka skomponowana przez Mateusza Śmigasiewicza, w której nie brakowało klasycznych dźwięków.

 

– To historia o wewnętrznej klęsce świata zorganizowanego przez mężczyzn. Świata, który proponuje dominację, kłamstwo, manipulację. To czas śmierci patriarchatu – podkreśla Waldemar Śmigasiewicz.

 

Waldemar Śmigasiewicz jest uznanym, doświadczonym i cenionym reżyserem oraz wykładowcą sztuk teatralnych.

 

– Uważam, że każdy aktor w swojej karierze powinien popracować z Waldemarem Śmigasiewiczem. Otwiera on pewną świadomość i nieoczywistość zawodu aktora – mówi Piotr Półtorak Dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

 

Premiera spektaklu „Landschaft” odbyła się 11 marca br. Na kolejne spektakle zapraszamy 18, 19 marca, 1, 2 kwietnia oraz 20 i 21 maja br. w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N.

 

Na scenie widzowie mogą zobaczyć: Jolantę Borowską (gościnnie), Justynę Godlewską-Kruczkowską, Bernarda Banię, Krzysztofa Ławniczaka, Patryka Ołdziejewskiego, Sławomira Popławskiego oraz Piotra Szekowskiego.

 

Spektakl rekomendowany dla widzów od 16 roku życia.

Czas trwania: ok. 150 minut (z przerwą).

Bilety na spektakl w cenie: 60 zł – normalny, 50 zł – ulgowy, 35 zł – studencki, dostępne są w Kasie Teatru (przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej.