Piotr Tomaszuk reżyseruje „Treny”

Piotr Tomaszuk reżyseruje „Treny”

W naszym Teatrze trwają przygotowania do kolejnej tegorocznej premiery. Piotr Tomaszuk reżyseruje „Treny” na podstawie dzieła Jana Kochanowskiego.

3 kwietnia na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera spektaklu na podstawie jednego z największych dzieł polskiej literatury. Swój utwór, składający się z 19 wierszy, Jan Kochanowski poświęcił zmarłej w dzieciństwie córce – Urszuli. „Treny” były pisane przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Zostały wydane w 1580 roku w Krakowie. Przedstawienie oparte o to najbardziej osobiste dzieło poety przygotowuje Piotr Tomaszuk – reżyser, autor scenariuszy teatralnych, założyciel działającego w Supraślu Teatru Wierszalin.

 

 

– Jestem niezwykle szczęśliwy, że po wielu staraniach Piotr Tomaszuk, ponownie rozpoczął pracę w naszym teatrze. Wierzę, że praca z tak wybitnym artystą będzie niezwykłym przeżyciem dla naszych aktorów. Mam nadzieję, że „Treny” które wspólnie stworzą, będą ciekawą propozycją repertuarową, szczególnie dla tych osób, które poszukują w teatrze nie tylko okazji do śmiechu i oddechu od problemów codziennego życia – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

 

Współreżyserem przedstawienia jest Jacek Hałas, który komponuje także muzykę. Muzykę do „Trenów” tworzą również Julita Charytoniuk i Tomasz Jarnicki. Scenografię i kostiumy zaprojektował Mateusz Kasprzak. Na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego zagrają: Bernard Bania, Beata Chyczewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska i Monika Zaborska.

 

 

 

– Wyruszyliśmy w naprawdę piękną, fascynującą, ale i niepozbawioną trudności podróż. Za sterami Piotr Tomaszuk, wspierają nas i nie pozwalają utonąć Jacek Hałas, Tomek Jarnicki, Julita Charytoniuk. Nurzamy się w dźwiękach renesansowych wielogłosów, by za chwilę odpłynąć w hipnotyzujących melodiach ludowych kołysanek i wyjść na spotkanie najpiękniejszej polskiej poezji. Czy aktorzy mogą chcieć więcej? Mamy nadzieję, że dobre muzy mistrza Jana nas nie opuszczą i już dziś zapraszamy na „Treny” Jana Kochanowskiego do Teatru Dramatycznego – mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska.

 

 

Premiera „Trenów” odbędzie się 3 kwietnia 2020 roku o godz. 19.00. Spektakl będzie można obejrzeć także: 4 i 5 kwietnia o godz. 20.00, 17 kwietnia o 17.30, 18 i 19 o godz. 20.00. Teatr zaprasza także na spektakle szkolne: 7, 8, 21 i 22 kwietnia o godz. 9.30 i 11.30. Bilety na spektakl w cenie: 55 zł – premiera, 45 zł – normalny, 35 zł – ulgowy, 25 zł – studencki oraz 25 zł – szkolny, dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie: bilety.dramatyczny.pl.