„Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” owacyjnie przyjęte na festiwalu „Talia”

„Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” owacyjnie przyjęte na festiwalu „Talia”

W czwartkowy wieczór (26 września) widzowie XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia owacyjnie przyjęli spektakl „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Publiczność nagrodziła aktorów oraz reżysera – Grzegorza Chrapkiewicza gromkimi oklaskami.

„Talia” to festiwal z długoletnią tradycją. W tym roku, już po raz kolejny, do udziału w wydarzeniu został zaproszony białostocki teatr. Tym razem, w Teatrze im. Ludwika Solskiego aktorzy dwukrotnie zagrali przedstawienie „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” na podstawie sztuki Petra Zelenki. Tarnowska publiczność przyjęła spektakl niezwykle ciepło i entuzjastycznie. Także Grzegorz Chrapkiewicz – reżyser był bardzo zadowolony z tego, jak widzowie odebrali „Opowieści…”. Przyznał, że cieszy się, iż ponownie mógł spotkać się z białostockim zespołem i tym przedstawieniem. Również aktorzy nie kryli zadowolenia i satysfakcji ze swoich występów.

 

– Jestem szczęśliwa i wdzięczna, że udało nam się kolejny raz wystąpić na Festiwalu „Talia”. Publiczność w Tarnowie jest bardzo wymagająca. Zostaliśmy jednak przyjęci niezwykle życzliwie. Cieszymy się, że mogliśmy kolejny raz zagrać „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”. Ten spektakl za każdym razem daje nam wiele radości – powiedziała Urszula Szmidt, odtwórczyni roli Jany.

 

– Na tarnowskiej „Talii” zostaliśmy przyjęci z niesamowitym entuzjazmem. Co jest dość ciekawe, bo przecież nie pojechaliśmy ze zwykłą farsą, której prawdopodobnie spodziewała się większość osób na widowni, a z trudną i gorzką komedią, która zakrawa o abstrakcje. Okazało się, że publiczność wykazała się niesamowitą dojrzałością i była gotowa słuchać i wyłapywać delikatne smaczki i subtelnie ukryte przez Zelenkę żarty. Ożywczo na spektakl wpłynęło również spotkanie z reżyserem, który zwrócił nam uwagę na drobne niedociągnięcia, dzięki czemu mogliśmy powrócić do świeżości niemal premierowej. Mamy nadzieję że sukces tarnowski przełoży się na sukcesy spektakli w naszym mieście – dodał Dawid Malec, wcielający się w postać Muchy.

 

„Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” (w oryginale: „Příběhy obyčejného šílenství”) to wielowątkowa komedia twórcy związanego z czeskim kinem. Operując absurdalnym dowcipem i surrealistycznym poczuciem humoru, Zelenka w niekonwencjonalny sposób opowiada historię ludzi, którzy próbują znaleźć sens życia, szczęście i miłość. Premiera przedstawienia odbyła się w październiku 2017 roku. W spektaklu grają Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Szmidt, Monika Zaborska, Bernard Bania, Marek Cichucki, Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Aleksandra Przesław i Łukasz Borkowski.

 

Festiwal „Talia” potrwa do 29 września. Do tegorocznej edycji zostały zaproszone spektakle wyreżyserowane przez zawodowych aktorów m.in. Tadeusza Łomnickiego, Krystynę Jandę, Krzysztofa Czeczota, czy Tomasza Sapryka. O wyborze najlepszego spektaklu i przyznaniu statuetki Tarnowskiej Talii oraz nagrody pieniężnej zadecyduje jury Festiwalu. Natomiast publiczność w Plebiscycie Publiczności wybierze własne zwycięskie przedstawienie.