„Obława” w Suwałkach

„Obława” w Suwałkach

W najbliższą niedzielę (10 marca) w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się suwalska premiera spektaklu „Obława” w reżyserii Jana Nowary.

 
 
Sztuka, napisana przez Jana Nowarę i Jagodę Skowron jest artystyczną próbą zmierzenia się z tematem Obławy Augustowskiej – ludobójstwa dokonanego w lipcu 1945 roku na żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny – tuż po odbiciu tych terenów przez Armię Czerwoną z rąk III Rzeszy.

– Cieszę się, że dzięki współpracy z Suwalskim Ośrodkiem Kultury, będziemy mogli zaprezentować „Obławę” w Suwałkach. Wiem, jak ważna i wciąż żywa jest tam pamięć o Obławie Augustowskiej.  Mam nadzieję, że poprzez nasze przedstawienie możemy we właściwy sposób upamiętnić ofiary tej zbrodni i przypomnieć ten dramatyczny fragment historii naszego kraju i regionu – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 
 
W spektaklu „Obława” grają: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Urszula Szmidt, Bernard Bania, Marek Cichucki, Patryk Ołdziejewski, Marek Tyszkiewicz, Piotr Szekowski, Sławomir Popławski oraz gościnnie: Franciszek Utko i Mateusz Sacharzewski. Dopełnieniem warstwy tekstowej jest muzyka wykonywana na żywo przez zespół w składzie: Adam Białous – gitara elektryczna (ignoto Deo), Adam Galimski – wokal (ignoto Deo), Adam Radziszewski – perkusja, Piotr Chociej – bass.
 
Scenografię i wizualizacje do przedstawienia przygotował Marek Mikulski, a kostiumy – Maciej Mikulski. Za choreografię odpowiada Tomasz Dajewski. Muzykę skomponował Adam Białous. Przygotowaniem wokalnym i współpracą muzyczną zajął się Piotr Szekowski.
 
Sponsorem spektaklu „Obława” jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz nadleśnictwa: Augustów, Głęboki Bród, Płaska, Pomorze, Suwałki i Szczebra.
 
Premiera suwalska odbędzie się 10 marca o godz. 19.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury. Bilety na spektakl dostępne są w kasie SOK-u.