„Obława” w Rzeszowie

„Obława” w Rzeszowie

W niedzielny wieczór, 1 marca, aktorzy naszego Teatru zagrają w Rzeszowie. Spektakl „Obława” obejrzą widzowie Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

„Obława” to sztuka o ludobójstwie dokonanym na żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny. Scenariusz przedstawienia napisali Jan Nowara i Jagoda Skowron. Premiera spektakluw reżyserii Jana Nowary odbyła się w 2019 roku. „Obława” wzbudziła ogromne wzruszenie wśród widzów, ale także recenzentów.

 

 

Reżyser, tuż po premierze, nie krył radości z odbioru spektaklu przezpubliczność. Podkreślał także, że w „Obławie” przedstawione są opowieści o dramatycznych i tragicznych losach prawdziwych ludzi. Swoim spektaklem twórcy chcieli oddać tym osobom hołd.

 

 

– To,co okazało się niezwykle cenne dla mnie i dla wszystkich realizatorów tego przedsięwzięcia, był fakt, że praca nad przedstawieniem wywołała w naszym zespole głębokie rozmowy o historii, o moralności, o kacie, ofierze, oprawcach i ofiarach. Bardzo zależało nam na tym, aby nasze przedstawienie oddało prawdę tragicznej przeszłości. Chcieliśmy m.in. opowiedzieć kobiece historie – mówił Jan Nowara.

 

 

Projekt scenografii i wizualizacje do przedstawienia przygotował Marek Mikulski, kostiumy – Maciej Mikulski. Za choreografię odpowiadał Tomasz Dajewski. Muzykę skomponował Adam Białous. Przygotowaniem wokalnym i współpracą muzyczną zajął się Piotr Szekowski.

 

 

W spektaklu „Obława” grają: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Urszula Szmidt, Bernard Bania, Marek Cichucki, Patryk Ołdziejewski, Marek Tyszkiewicz, Piotr Szekowski, Sławomir Popławski oraz gościnnie: Franciszek Utko i Mateusz Sacharzewski. Na scenie gra także zespół w składzie: Adam Białous – gitara elektryczna (ignoto Deo), Adam Galimski – wokal (ignoto Deo), Adam Krzyczkowski– perkusja i Piotr Chociej – bass.

 

 

– „Obława” to jeden z najbardziej wzruszających spektakli, jakie znajdują się w naszym repertuarze. Cieszę się, że będziemy mieli możliwość zaprezentować go w Rzeszowie. Mam nadzieję, że wybrzmi tam równie mocno, jak na naszej, białostockiej scenie – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

 

PublicznośćTeatru im. Wandy Siemaszkowejbędzie mogła obejrzeć przedstawienie już w najbliższą niedzielę, 1 marca, o godz. 17.00. Białostoccy aktorzy zagrają spektakle także w poniedziałek, 2 marca, o godz. 11.00.