Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie 2023

Zapraszamy na Narodowe Czytanie 2023, które odbędzie się 9 września 2023 r. o godz. 11:00 w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki Stanisława Moniuszki w Białymstoku przy ul. Odeskiej 1.

 

 

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku i odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Organizatorem białostockiej odsłony Narodowego Czytania jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

 

Tegoroczne Narodowe Czytanie będzie okazją do spotkania z wybitnym dziełem literatury polskiej – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To jeden z najważniejszych utworów podejmujących tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

 

W programie przewidziane jest m.in.: wspólnie czytanie fragmentów powieści, kiermasz książek, bezpłatne wejście na taras widokowy Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz wiele innych atrakcji.

 

Współorganizatorzy: Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr Wierszalin, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Podlaski Instytut Kultury, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum – Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

Patronat medialny: TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera, BIA24, Portale podlaskisenior.pl i proanima.pl, Radio Jard.

 

Więcej informacji:

 

https://ksiaznicapodlaska.pl/wydarzenia/nad-niemnem-elizy-orzeszkowej-lektura-12-odslony-narodowego-czytania/

 

https://www.facebook.com/events/811847887058227/

Galeria