Kierunek Wschód VII – „HA*L*T” (fotorelacja)

Kierunek Wschód VII – „HA*L*T” (fotorelacja)

Spektakl „HA*L*T” – Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru, nie zawiódł oczekiwań publiczności.

 

Reżyser spektaklu Tamara Trunova, doskonale znana festiwalowej publiczności między innymi ze spektaklu „Inwazja”, tym razem zabrała widzów w świat, w którym sen zlewał się z jawą, a wyobrażenia z rzeczywistością.

 

 

Z pozoru lekka i nieskomplikowana opowieść o aktorach Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii rozwija się wokół sztuki „Hamlet”.

 

 

Jednak stopniowo widz zaczyna odczuwać pewną niespójność – czy na pewno jest to rzeczywisty świat, czy może jednak zbiorowe złudzenie senne. Narastające tempo przedstawienia tylko wzmaga w widzu poczucie dezorientacji – czy to jawa, czy jednak sen? I czy to, co się dzieje jest realne czy wyobrażone.

 

 

Ukoronowaniem jest nawiązanie do obrazu Pietera Bruegela „Ślepcy” z 1568 roku, na którym niderlandzki malarz przedstawił sześciu ślepców idących ku zatraceniu. Inna nazwa obrazu to „Ślepcy prowadzący ślepców”, co „jako żywo” przekłada się na wojnę na Ukrainie, która podobnie jak w obrazie Bruegela, w której śmierć kroczy z zamkniętymi oczami, nie zważając na straty, krzywdy, ból i cierpienie.

 

 

Nawiązanie do „Hamleta” w spektaklu „HA*L*T”, ma jeszcze jedno znaczenie. To właśnie „Hamlet” był grany przez Kijowski Akademicki Teatr Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru w dniu napaści Rosji na Ukrainę, i to wtedy dla narodu ukraińskiego rozpoczął się koszmar, z którego nie jest w stanie się obudzić.

 

 

Poza świetną grą aktorską nie sposób nie docenić znakomitych wizualizacji i użycia oświetlenia w spektaklu autorem których jest Ruslan Berezovyi. Multimedia dopełniły całości przedstawienia i sprawiły, że światy snów i jawy stały się jednym.

 

 

Zapraszamy obejrzenia zdjęć Bartka Warzechy ze spektaklu „HA*L*T”.

Galeria