Zespół

Tamara Trunova

Tamara Trunova

Dorobek zawodowy:

Ukraińska reżyserka teatralna. W 2008 r. ukończyła Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Filmu i Telewizji im. Karpenko-Kary na wydziale reżyserii. Prowadzi zajęcia kreatywne i akademickie m.in. na Uniwersytecie Karpenko-Kary. Od 2011 r.  pracuje jako Dyrektor w Kijowskim Akademickim Teatrze Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru (Left Bank Theatre), gdzie od 2019 jest główną reżyserką.

 

W 2016 i 2018 roku była członkinią Jury międzynarodowego Festiwalu Fringe w Edynburgu (Wielka Brytania). W 2016 wygrała konkurs teatralny „Taking the Stage” dla ukraińskich reżyserów, organizowany przez British Council.

 

Wystawiła spektakle „Sasza, wynieś śmieci” oraz „Złe drogi”, oba autorstwa Natalii Worożbyt. Obie produkcje zdobyły pierwsze miejsce w rankingu „Kyiv Account” 2017 i 2018. „Złe drogi” wygrały drugi All-Ukrainian Theater Festival-Award GRA w 2019 w licznych kategoriach.

 

Tamara Trunova jest także zdobywającą liczne nagrody dramaturżką. W 2021 otrzymała nagrodę Kobiety w sztuce w kategorii Kobiety w teatrze: 2022 – uhonorowana Nagrodą im. Lesia Kurbasa za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki, 2022 – uhonorowana Narodową Nagrodą Ukrainy im. Tarasa Szewczenki (za spektakl „Złe drogi”).