Kierunek Wschód VI – dzień I

Kierunek Wschód VI – dzień I

5 października rozpoczął się „Kierunek Wschód” – przegląd teatralny prezentujący zagraniczne spektakle. Festiwal zainaugurował „Makbet” w reżyserii Grzegorza Suskiego w wykonaniu zespołu naszego Teatru.

 

– Po dwóch pandemicznych latach udaje się nam wrócić do tego, do czego teatr jest stworzony. To kontakt widza z aktorem i wspólne przeżywanie sztuki. Jestem dumny, że ten festiwal udaje się nam organizować już po raz szósty – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru.

 

Widzowie gromkimi brawami nagrodzili artystów, którzy wystąpili na scenie Kina TON.

 

– Cieszymy się, że z roku na rok „Kierunek Wschód” cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że program artystyczny, który przygotowaliśmy będzie satysfakcjonujący, a spotkania z artystami będą inspirujące zarówno dla widzów, jak i naszej instytucji – dodaje dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora Teatru Dramatycznego.

 

W kolejnych dniach festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć przedstawienia: „Klasa” Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru z Ukrainy, „Tramwaj zwany pożądaniem” Państwowego Teatru Dramatycznego im. Waży Pszaweli w Telawi  z Gruzji, „Eurydykę”  w wykonaniu Narodowego Teatru Akademickiego im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu  z Armenii, „Gęsi-ludzie-łabędzie” Niezależnej Grupy Teatralnej Kupalaŭcy z Białorusi, „Bachantki – krótka historia rozkładu” Narodowego Teatru w Bitoli z Macedonii Północnej, „Mary” Teatru Miejskiego w Alytusie z Litwy oraz „IN-NI” Kijowskiego Akademickiego Teatru „Złota Brama” z Ukrainy. Podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, po wszystkich spektaklach odbędą się spotkania i rozmowy z artystami, które poprowadzi Dorota Sokołowska – dziennikarka i prezenterka Polskiego Radia Białystok.

 

Festiwalowe spektakle można obejrzeć m.in. w Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Świerkowa 20), Uniwersyteckim Centrum Kultury (ul. Ciołkowskiego 1N) i Kinie TON (Rynek Kościuszki 2). Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie: https://dramatyczny.pl/projekty/kierunek-wschod/kierunek-wschod-vi/.

 

Festiwal „Kierunek Wschód VI” finansowany jest z budżetu państwa – ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

 

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem: Ambasady Armenii w Polsce, Ambasady Gruzji w Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasady Republiki Macedonii Północnej, Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. Partnerami medialnymi wydarzenia są: e-teatr.pl, Dziennik Teatralny, teatralny.pl, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Radio Racja, Niebywałe Suwałki, BIA.24, BiałystokOnline, Podlaskie.eu, Biełsat TV, Tygodnik Niwa, Teatrologia.

 


 

 

 

 

DOFINANSOWANO Z BUDŻETU PAŃSTWA – ZE ŚRODKÓW
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

 

 

 

ZADANIE DOFINANSOWANO Z BUDŻETU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO