Kierunek Wschód III z dotacją MKiDN

Kierunek Wschód III z dotacją MKiDN

Miło nam poinformować, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nam dotację na festiwal “Kierunek Wschód III”! Jesienią, ponownie będziemy gościć w Białymstoku artystów zza wschodniej granicy Polski.

 

“Kierunek Wschód” to przegląd spektakli prezentujący kulturę pogranicza. Wydarzenie realizowane jest z myślą o międzynarodowej idei Partnerstwa Wschodniego – programu współpracy w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa z sześcioma państwami Europy Wschodniej: Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem. Celem festiwalu jest zacieśnianie współpracy kulturalnej państw z obszaru Partnerstwa Wschodniego oraz ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczach, a także poszerzenie oferty kulturalnej na obszarze oddalonym od największych ośrodków kulturalnych w Polsce.

 

Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2017 roku. Swoje spektakle zaprezentowały wówczas zespoły Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii z Mińska na Białorusi oraz Teatru im. Tarasa Szewczenki z Charkowa na Ukrainie. W 2018 roku odbyła się kolejna edycja, w trakcie której  widzowie obejrzeli spektakle artystów z Białorusi, Litwy, Ukrainy, a także
z Bielska-Białej i Rzeszowa.

 

Trzecia edycja festiwalu “Kierunek Wschód” odbędzie się na przełomie września
i października 2019 roku.