Jubileusz lejtnanta Michaiła

Jubileusz lejtnanta Michaiła

W sobotę, 5 marca, obchodziliśmy wyjątkowy jubileusz. Tego dnia zagrano uwielbiane przez publiczność „Zapiski oficera Armii Czerwonej” 30 lat od premiery.

 

Życie spektakli teatralnych najczęściej trwa kilka sezonów, a przedstawienia które są grane dłużej należą do rzadkości.

 

– Utrzymać zainteresowanie widzów przez wiele lat, jednocześnie nie gubiąc energii z pierwszych spektakli, to wielka sztuka – powiedział podczas jubileuszowego wieczoru Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru.

 

– Jestem dumny z tego, że 30 lat temu młodszy lejtnant Michaił Zubow rozpoczął tak ważny rozdział w historii naszego Teatru. Gdy „Zapiski oficera Armii Czerwonej” w reżyserii Andrzeja Jakimca były wystawiane po raz pierwszy, nikt się nie spodziewał, że ten spektakl odniesie tak wielki sukces. Pragnę podziękować całemu zespołowi, a szczególnie Krzysztofowi Ławniczakowi za trzydzieści lat wytężonej pracy przy przedstawieniu. Wasze zaangażowanie przyczyniło się do tego, że postać młodszego lejtnanta Michaiła Zubowa stała się ikoną białostockiego życia kulturalnego, a na przestrzeni lat żywą legendą, a  opowieść o młodszym lejtnancie bawi, wzrusza i wychowuje kolejne pokolenia białostockich widzów – dodał Piotr Półtorak.

 

Krzysztof Ławniczak przyznał, że zaskoczył go fenomen „Zapisków” i fakt, że po tylu latach od premiery, spektakl wciąż pozostaje w repertuarze białostockiego Teatru.

 

– Mnie w sensie zawodowym, tego spektaklu w szczególności, nie byłoby bez widzów, bez ich interakcji. To jest przedstawienie kontaktowe. Publiczność nie ogląda go za szybą, lecz jest równoprawnym uczestnikiem tego wydarzenia. Bez widzów, po prostu mnie nie ma. A że przez 30 lat publiczność chce oglądać ten spektakl to zasługa głównie widzów, nie moja – powiedział Krzysztof Ławniczak.

 

W uroczystości wzięli udział: Edyta Mozyrska – Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Konrad Szczebiot – Członek Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich.

 

– W imieniu społeczności Miasta Białegostoku pragnę złożyć serdeczne gratulacje z okazji 30-lecia spektaklu. Niezwykły sukces monodramu nie byłby możliwy bez talentu Krzysztofa Ławniczaka i jego ciężkiej artystycznej pracy. Dziękując za zaangażowanie w rozwój białostockiego teatru, wyrażam przekonanie, że ta wyjątkowa kreacja pozwoliła „Zapiskom” trwale zapisać się w kulturalnej historii Białegostoku i wdzięcznej pamięci białostoczan – powiedziała Edyta Mozyrska.

 

– Niewiele spektakli może pochwalić się tak długim żywotem. Jeszcze mniej staje się legendą regionalnego Teatru, wciąż graną przy kompletach publiczności. Pomimo upływu lat Krzysztofowi Ławniczakowi udaje się odnaleźć odpowiednie środki, aby każde odegrane przedstawienie „Zapisków” cechowała artystyczna świeżość. Dziś monodram niespodziewanie nabrał smutnej aktualności. Związek Artystów Scen Polskich jest dumny, że od wielu dziesięcioleci ma w swoich szeregach tak wybitnego artystę, jakim jest Krzysztof Ławniczak – dodał Konrad Szczebiot.

 

Na scenie Uniwersyteckiego Centrum Kultury, gdzie wystawiono w sobotę przedstawienie, wręczono także dyplomy z gratulacjami pracownikom Teatru związanymi z „Zapiskami oficera Armii Czerwonej”.

 

Na kolejne pokazy spektaklu zapraszamy już w maju. Więcej informacji o spektaklu na stronie.

Galeria