„Inwazja” zostanie zaprezentowana w Teatrze Miejskim w Olicie na Litwie

„Inwazja” zostanie zaprezentowana w Teatrze Miejskim w Olicie na Litwie

W najbliższy weekend zespół Teatru Dramatycznego wyjeżdża na Litwę, gdzie 12 grudnia br. na deskach Teatru Miejskiego w Olicie, dwukrotnie zaprezentuje spektakl „Inwazja” w reżyserii Tamary Trunovej z Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru Left Bank Theatre.

 

Spektakl to wspólne przedsięwzięcie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru –Left Bank Theatre z Kijowa oraz Teatru Miejskiego w Olicie na Litwie.

 

To międzynarodowa koprodukcja białostockiego teatru w ramach projektu „Kierunek Ukraina”, która została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

 

Inwazja” powstała na podstawie tekstu Maliny Prześlugi, który dramatopisarka napisała specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia. Laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej napisała scenariusz, który może się stać klasyką współczesnej wojennej dramaturgii. Jest to opowieść o kobietach z Ukrainy i z Polski, o tym, co je łączy, ale też dzieli oraz o tym jak wielkim wyzwaniem i cierpieniem jest dla wszystkich wojna.

 

Premiera „Inwazji odbyła się 3 grudnia br. w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku.

 

Spektakl jest grany po polsku i po ukraińsku. Towarzyszą mu napisy z tłumaczeniem.

 

Projekty scenografii i kostiumów przygotował litewski twórca –Artūras Šimonis. Za multimedia do spektaklu odpowiada Krzysztof Kiziewicz, a muzykę do przedstawienia skomponował Marek Kubik.

 

W spektaklu zagrały: Beata Chyczewska, Monika Zaborska – aktorki Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz gościnnie: Anastasia Ievtushenko, Kristina Liuba i Olesia Zhurakivska z Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru.

 

Partnerami projektu są : Kijowski Akademicki Teatr Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru –Left Bank Theatre z Kijowa oraz Teatr Miejski w Olicie. Wydarzenie wspierają także Instytut Polski w Kijowie oraz Instytut Polski w Wilnie.