Hit Leonarda Gershe w Białymstoku

Hit Leonarda Gershe w Białymstoku

Na Scenie Kameralnej rozpoczęły się przygotowania do ostatniej premiery w tym sezonie artystycznym. Od 17 maja zapraszamy na spektakl „Motyle są wolne” autorstwa Leonarda Gershe.

Sztuka powstała w latach siedemdziesiątych XX w. w Nowym Jorku. Tam też toczy się akcja utworu, przez samego autora określana mianem „komedii sentymentalnej”. „Motyle są wolne” to opowieść o niewidomym chłopaku – Donie, który w wynajętej kawalerce na Manhattanie po raz pierwszy próbuje samodzielnego życia, z dala od apodyktycznej matki. Kiedy poznaje swą ekscentryczną sąsiadkę o dość pogmatwanej przeszłości, początkującą aktorkę Jil, jego poukładany świat zostaje kompletnie zburzony.

 

Sztuka została zekranizowana w 1972 roku. W filmie „Butterflies are free” w reżyserii Miltona Katselasa zagrali m.in.: Edward Albert, Goldie Hawn i Eileen Heckart, która za rolę w obrazie otrzymała  Oscara. Teraz, tekst Leonarda Gershe postanowił przenieść na białostocką scenę reżyser – Zbigniew Lesień.

 

– Nasz kolejny spektakl będzie – mam nadzieję – wzruszającą historią o dziwnej i trudnej miłości. „Motyle są wolne” to przedstawienie ze świetnie napisanymi dialogami, pełne humoru i niespodziewanych zwrotów akcji, zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów. Sztukę tę można określić jako komedię, jednak niesie ona również ważne przesłanie. Jakie? O tym widzowie będą mogli przekonać się już w maju – zaprasza Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

Muzykę do spektaklu komponuje Piotr Mikołajczak. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Elżbieta Terlikowska-Misiak. Na Scenie Kameralnej zagrają: Jolanta Skorochodzka, Urszula Szmidt, Dawid Malec oraz gościnnie Michał Kamiński.

 

Premiera spektaklu „Motyle są wolne” odbędzie się w piątek (17 maja) o godz. 19.00. Bilety w cenie: 50 zł – premiera, 45 zł – normalny, 35 zł – ulgowy, 25 zł – studencki, doktorancki, 20 zł – szkolny, dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej. Przedstawienie będzie można obejrzeć także 18, 19, 24, 25 26 i 31 maja oraz 1 i 2 czerwca.