„Exodus 2.0” – przed premierą

„Exodus 2.0” – przed premierą

W najbliższą sobotę zapraszamy na premierę spektaklu „Exodus 2.0” Artura Pałygi w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Początek przedstawienia o godz. 20:00 na dużej scenie Teatru.

Podstawą oraz główną inspiracją przedstawienia jest historia bieżeństwa. To na historii bieżeństwa oraz na relacjach bieżeńców budowana jest rzeczywistość „Exodusu 2.0”. – Tak naprawdę wszyscy jesteśmy potomkami uchodźców – mówi Grzegorz Falkowski. – W spektaklu próbujemy dowiedzieć się dlaczego zaczyna się iść, dlaczego się ucieka oraz skontrastować wyobrażenia o uchodźcach, z tym jak wygląda rzeczywistość, której telewizja nam nie pokaże.

Autorem tekstu jest Artur Pałyga, jeden z najbardziej wszechstronnych młodych dramaturgów w Polsce. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@port w Gdyni oraz zwyciężyły w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Scenografię do spektaklu stworzył Jacek Malinowski, kostiumy Agata Wąs, muzykę skomponował Michał Jacaszek, a za ruch sceniczny odpowiada Maciej Zakliczyński.

„Exodus 2.0” to opowieść o uchodźstwie, o migracji, o świecie w momencie gwałtownego poruszenia, z perspektywy dwójki ludzi z naszego bezpiecznego i stabilnego świata. Bohaterowie są wrzuceni w ten ruch, w to poruszenie, w tę gwałtowną zmianę, być może z własnej woli, być może to gracze, którzy spragnieni silnych wrażeń biorą udział w grze „Exodus 2.0”, gdzie błądzą w lesie wyobrażeń na temat uchodźców, wojny i upadku znanego im świata.

Spektakl w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, jak sama mówi, jest pewnego rodzaju podsumowaniem. To zamknięcie okresu poszukiwań i penetrowania historii Podlasia, dotykania niewygodnych tematów i zadawania trudnych pytań. To, co dzieje się w „Exodusie” pokazuje, że podlaskie historie, z których przez te lata czerpaliśmy udało się wyprowadzić w dużo bardziej ogólne ramy.

Na dużej scenie poza aktorami Teatru Dramatycznego będzie można zobaczyć zaproszonych gości: Grzegorza Falkowskiego (aktora Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie) oraz studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku: Daniela Laseckiego, Patryka Ołdziejewskiego i Rafała Pietrzaka.

Na „Exodus 2.0” zapraszamy w dniu premiery, a także 5 oraz 25 czerwca. Bilety na spektakl (premiera – 50 zł, bilet normalny – 40 zł, ulgowy – 35 zł, studencki – 20 zł) dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na: www.dramatyczny.pl/bilety.

Fot. Emilia Rogalska