„Czarnobyl. Last Minute” w drugim etapie „Teatr Polska”

„Czarnobyl. Last Minute” w drugim etapie „Teatr Polska”

Spektakl „Czarnobyl. Last Minute”, w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, zakwalifikował się do drugiego etapu projektu „TEATR POLSKA”.

Program „TEATR POLSKA” umożliwia prezentacje spektakli w miejscowościach, które mają utrudniony dostęp do kultury. Inspiracją dla powstania „TEATRU POLSKA” był Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, który w okresie Drugiej Rzeczpospolitej organizował tournées spektakli po ziemiach polskich. W repertuarze znalazła się wówczas klasyka światowa (Szekspir, Molier) oraz polski repertuar – dawny i współczesny (Słowacki, Fredro, Żeromski). Przedsięwzięcie miało na celu zaktywizowanie środowisk małych miasteczek i przybliżenie mieszkańcom najważniejszych osiągnięć kultury polskiej w tamtym okresie. Objazdy odbywały się sezonowo w okresie zimowym i letnim. W ramach „teatru objazdowego” zespół Reduty przemierzył cały obszar ówczesnych ziem polskich.

„TEATR POLSKA” jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczny program odbywa się po raz piaty. W ciągu czterech lat w ramach „TEATR POLSKA” ponad 118 tysięcy widzów obejrzało spektakle teatralne, wzięło udział w spotkaniach z twórcami, dyskusjach i warsztatach. W pierwszym roku istnienia programu Instytut Teatralny stworzył bazę ośrodków kultury posiadających sale teatralne, która na bieżąco jest rozbudowywana. Szczegóły dotyczące programu „TEATR POLSKA” znajdują się na stronie www.polska.e-teatr.pl.

Komisja Artystyczna Programu „TEATR POLSKA” w składzie: Zenon Butkiewicz (przewodniczący Komisji), Anna R. Burzyńska, Jacek Kopciński, Marcin Kościelniak i Agnieszka Rataj, po obejrzeniu spektakli zgłoszonych do udziału w programie postanowiła zarekomendować do udziału w drugim etapie rekrutacji piętnaście spektakli., w tym produkcję Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Ostatecznych uczestników tegorocznych objazdów wyłoni Komitet Organizacyjny programu. Wyniki drugiego etapu zostaną ogłoszone 22 czerwca 2013 r.. Prezentacje spektakli w ramach tegorocznej, jubileuszowej edycji programu „TEATR POLSKA” obędą się między 15 lipca a 5 grudnia 2013 r.

Spektakl „Czarnobyl. Last Minute” to opowieść o losach ludzi, którzy przeżyli katastrofę w Czarnobylu. Przedstawienie miało swoją premierę 2 marca 2013 r. Ostatnia w tym sezonie okazja, aby zobaczyć ten spektakl już dziś i jutro o godz. 20.30.

Zapraszamy!

Więcej informacji o spektaklu – kliknij!