Cicho…sza… w drodze wyruszyła w trasę po regionie

Cicho…sza… w drodze wyruszyła w trasę po regionie

Wystartowaliśmy z nowym projektem „Cicho…sza…w drodze skierowanym do młodych widzów, w tym do dzieci ze spektrum autyzmu. Odwiedziliśmy już Bielsk Podlaski, gdzie zaprezentowaliśmy spektakl.

 

„Cicho… Sza…” w drodze jest kontynuacją projektu „Cicho…sza…” zrealizowanego w ramach programu „Kultura Dostępna 2020”.

 

Niestety, z powodu pandemii nie udało nam się zaprezentować premiery na żywo. Musieliśmy przenieść ją do sieci. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że dzięki projektowi „Cicho… sza… w drodze” możemy wreszcie zagrać to przedstawienie z udziałem widzów – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor.

 

Spektakl „Cicho… sza…” jest oparty na ludowych, podlaskich pieśniach i legendach. Przedstawienie w reżyserii Adama Biernackiego to opowieść o trzech siostrach i chorej matce. Dziewczęta chcą pomóc rodzicielce, dlatego postanawiają zdobyć wodę z cudownego źródełka, którego strzeże potwór. Przedstawienie powstało w ścisłej współpracy ze specjalistami (logopedą, psychologami, terapeutami), dzięki czemu jest również doskonałą propozycją dla dzieci ze spektrum autyzmu.

 

Unikamy na przykład ostrego światła, czy głośności. To wszystko jest zrobione bardzo powoli i spokojnie. Ekspresja aktorska jest bardzo ograniczona, jest duża powtarzalność. I to też budzi pewien rodzaj bezpieczeństwa u naszych odbiorców – wyjaśnił Adam Biernacki, reżyser.

 

Pierwszym przystankiem na trasie projektu „Cicho… Sza…” w drodze był Bielsk Podlaski. Spotkanie z aktorami oraz przedstawienie spotkały się z serdecznym odbiorem widzów.

 

Mieliśmy okazję wystawić sztukę w Bielskim Domu Kultury, gdzie zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Spektakl „Cicho… sza…” bardzo się podobał małym widzom. Słychać było gromkie brawa, a także pozytywne opinie nauczycieli. Pracownicy domu kultury stworzyli nam bardzo dobre warunki do pracy. Cieszymy się, że możemy poznawać inne sceny, również te mniejsze i jest to kolejne doświadczenie. Mam nadzieję, że częściej będziemy brać udział w takich projektach – skomentowała Anna Kopeć, charakteryzatorka Teatru Dramatycznego.

 

Po prezentacji spektaklu, każdy widz na pamiątkę otrzyma karty pracy, które w przystępny sposób wyjaśniają podstawowe pojęcia związane z teatrem. Zadanie zakłada również przeprowadzenie warsztatów dla nauczycieli. Uczestnicy dowiedzą się, jak rozwijać zainteresowania teatralne wśród dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

 

Mały widz to wdzięczny widz. Jeśli coś mu się podoba, pokazuje to całym sobą, wstaje z fotela, skacze, krzyczy „Uważaj, Żaba!” albo „To Królewicz!”. Po pierwszym pokazie w Bielsku utwierdziliśmy się w przekonaniu, że to najbardziej szczera i spontaniczna publiczność, której reakcje są najlepszym dowodem na sukces naszego spektaklu. Przed nami jeszcze 6 miejscowości i już teraz wiemy, że widownie będą zapełnione po brzegi. Pakujemy scenografię, zabieramy zespół aktorsko-techniczny i ruszamy w dalszą drogę – stwierdziła Aneta Peszko, specjalista ds. edukacji teatralnej.

 

Po udanym pokazie w Bielskim Domu Kultury odwiedzimy jeszcze:

– Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie – 4.12.2024,

– Sokólski Ośrodek Kultury – 5.12.2024,

– Dom Kultury w Łapach – 7.12.2024,

– Grajewskie Centrum Kultury – 10.12.2024,

– Gminne Centrum Kultury w Gródku – 12.12.2024,

– Ośrodek Kultury w Sejnach – 18.12.2024.

 

Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny, a dystrybucją wejściówek zajmują się miejscowe ośrodki i domy kultury.

 

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. Partnerami medialnymi projektu są: Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok, BiałystokOnline, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Nasze Miasto i Niebywałe Suwałki.

 

Zadanie „«Cicho…sza…» w drodze” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Dofinansowanie MKiDN: 35 000 zł

Dofinansowanie z Budżetu Województwa Podlaskiego: 35 000 zł

Całkowita wartość: 70 000 zł

Galeria