Miłość i przyjaźń zwyciężyły na premierze „Królowej Śniegu”

Miłość i przyjaźń zwyciężyły na premierze „Królowej Śniegu”

Magia na scenie! 17 maja publiczność dała się porwać baśniowej opowieści o „Królowej Śniegu”. Premierowe przedstawienie, pełne aktorskiego kunsztu, nagrodzono gromkimi brawami, potwierdzając, że ta klasyczna historia wciąż zachwyca.

 

Nasza interpretacja baśni to nie tylko propozycja dla młodszych widzów. Gorąco zachęcam również rodziców, by towarzysząc dzieciom w tej pouczającej historii, sami przypomnieli sobie magię dzieciństwa, gdzie dobro zwycięża zło dzięki sile przyjaźni i miłości – zaprasza Marek Tyszkiewicz, Zastępca Dyrektora Teatru ds. technicznych.

 

Ponadczasowe przesłanie

 

W imię prawdziwej przyjaźni mała Gerda wyrusza w długą podróż pełną przeszkód, aby uratować najbliższego przyjaciela Kaja, który dał się porwać przez Królową Śniegu. Kraina Królowej to samolubny świat, w którym można myśleć tylko o sobie, zapominając o przyjaciołach i tych, których kochamy. W tej opowieści nie brakuje refleksji i ponadczasowych wartości, co zostało docenione przez widzów gromkimi brawami.

 

Prawdziwym ziarnem i esencją tej opowieści jest uczciwa miłość oraz przyjaźń. Niestety, słowo „miłość” w ostatnich czasach uległo deprecjacji. Moim celem było stworzenie przedstawienia ukazującego pułapki, jakie czyhają na nas w dzisiejszym świecie. Pierwszą z nich jest piękno, postrzegane jako nadrzędna wartość, do czego wielu dąży. Drugą są dobra materialne, czyli pieniądze, trzecią – fascynacja złem, a czwartą – ezoteryka. Co ciekawe, podobne mechanizmy obserwuję również u dzieci. Wydaje się, że ludzie poszukują zastępczej tożsamości i sposobu na odnalezienie samych siebie – wyjaśnia Katarzyna Deszcz, reżyserka.

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

 

Premierowy wieczór uświetniło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych pt. „Plakat do spektaklu Królowa Śniegu na pokaz premierowy”. I miejsce zajął Stanisław Orłowski, II miejsce zdobyła Lila Greś, a III miejsce – Antonina Józefowicz. Zwycięzcy konkursu odebrali dyplomy i upominki na teatralnej scenie. Konkursowe prace można było oglądać w foyer Teatru podczas weekendu premierowego (17-18 maja).

 

8 aktorów na scenie i bajkowe postaci

 

Tytułową rolę w spektaklu gra Justyna Godlewska-Kruczkowska, natomiast w postacie pełnej determinacji Gerdy i zagubionego Kaja wcielają się z pasją Urszula Szmidt i Michał Przestrzelski.

 

Cieszę się, że Michał jest Kajem i stanowi dla nas ogromne wsparcie. W atmosferze dobrych emocji i przyjaźni, te pojawiły się bardzo szybko, bez potrzeby długiego poszukiwania. Mam nadzieję, że to wsparcie i pozytywna energia przeniosły się na scenę i że dzieci wraz z nami będą odkrywać świat Gerdy i Kaja, towarzysząc nam w różnych trudnych sytuacjach. Liczę na to, że wspólnie wyjdziemy z nich zwycięsko – z entuzjazmem podkreśla Urszula Szmidt.

 

Gerda jest wyjątkowo odporna na pokusy tego świata, natomiast Kaj, choć w głębi duszy dobry, jest podatny na zewnętrzne wpływy. To właśnie on ostatecznie podąża za Królową Śniegu, a Gerda wyrusza na jego poszukiwania  – dodaje Michał Przestrzelski, aktor Teatru Dramatycznego, zarysowując psychologiczne niuanse postaci.

 

Razem z nimi na scenie występują: Arleta Godziszewska, Paula Gogol, Agnieszka Możejko-Szekowska, Monika Zaborska i Bernard Bania.

 

Kostiumy, scenografia i muzyka stworzyły magiczną oprawę

 

Twórcy spektaklu z pasją i sercem stworzyli widowisko, które bawi, wzrusza i zostaje w pamięci na długo. „Królowa Śniegu” to coś więcej niż bajka – to pełna magii, ruchu i emocji opowieść, która poruszy zarówno małych, jak i dużych widzów. W nowej inscenizacji Teatru Dramatycznego w Białymstoku klasyczna fabuła zyskuje współczesny kontekst.

 

Katarzyna Deszcz stworzyła spektakl, w którym nie zabrakło ciekawych reżyserskich rozwiązań oraz uniwersalnego przesłania. Zwiewną i lekką scenografię utrzymaną w tonacji bieli zaprojektował Andrzej Sadowski, który odpowiadał też za kostiumy. Współpracujący ze sobą realizatorzy stworzyli w Białymstoku kilka ciekawych przedstawień: „Pięć kilo cukru”, „Romeo i Julia”, „Balladyna”, „Samobójca” i „Bóg mordu”, który można obejrzeć już w ten weekend (24-25 maja).

 

Stroje są mieszanką kostiumu współczesnego oraz magicznego, baśniowego. Z uwagi na to, że aktorzy w tym spektaklu wcielają się w kilka ról jednocześnie, kostiumy muszą umożliwiać szybką zmianę. W związku z tym wiele z nich będzie w charakterystyczny, czasem uproszczony sposób nawiązywać do cech poszczególnych postaci, na przykład poprzez kostiumy ptaków czy motyli – mówi Andrzej Sadowski.

 

Choreografię ułożyła Karolina Garbacik – choreografka, tancerka, pedagog tańca i animatorka wydarzeń tanecznych. Ważnym elementem przedstawienia jest również muzyka, którą skomponowała Małgorzata Tekiel – znana i ceniona basistka w świecie muzyki. Potencjał wokalny aktorów wydobył Rafał Supiński – aktor, wokalista, reżyser, pedagog, rehabilitant głosu i trener wokalny.

 

Kiedy można obejrzeć „Królową Śniegu”?

 

Weekendowe pokazy spektaklu odbędą się 24 i 25 maja. Na te dwa terminy można kupić bilety rodzinne w cenie 35 zł od osoby. Warunkiem skorzystania z niego jest grupa 3 osób, z których minimum jedno ma legitymację szkolną. Bilety są dostępne w sprzedaży zarówno online na stronie internetowej: dramatyczny.pl, jak i w Kasie Teatru przy ul. Suraskiej 1.

 

Bądź na bieżąco!

 

Chcesz być na bieżąco z życiem teatru i niczego nie przegapić? Zaobserwuj media społecznościowe:

 

Facebook

Instagram

TikTok

 

Galeria