Miłość i przyjaźń zwyciężyły na premierze „Królowej Śniegu”
Magia na scenie! 17 maja publiczność dała się porwać baśniowej opowieści o „Królowej Śniegu”. Premierowe przedstawienie, pełne aktorskiego kunsztu, nagrodzono gromkimi brawami, potwierdzając, że ta klasyczna historia wciąż zachwyca.
– Nasza interpretacja baśni to nie tylko propozycja dla młodszych widzów. Gorąco zachęcam również rodziców, by towarzysząc dzieciom w tej pouczającej historii, sami przypomnieli sobie magię dzieciństwa, gdzie dobro zwycięża zło dzięki sile przyjaźni i miłości – zaprasza Marek Tyszkiewicz, Zastępca Dyrektora Teatru ds. technicznych.
Ponadczasowe przesłanie
W imię prawdziwej przyjaźni mała Gerda wyrusza w długą podróż pełną przeszkód, aby uratować najbliższego przyjaciela Kaja, który dał się porwać przez Królową Śniegu. Kraina Królowej to samolubny świat, w którym można myśleć tylko o sobie, zapominając o przyjaciołach i tych, których kochamy. W tej opowieści nie brakuje refleksji i ponadczasowych wartości, co zostało docenione przez widzów gromkimi brawami.
– Prawdziwym ziarnem i esencją tej opowieści jest uczciwa miłość oraz przyjaźń. Niestety, słowo „miłość” w ostatnich czasach uległo deprecjacji. Moim celem było stworzenie przedstawienia ukazującego pułapki, jakie czyhają na nas w dzisiejszym świecie. Pierwszą z nich jest piękno, postrzegane jako nadrzędna wartość, do czego wielu dąży. Drugą są dobra materialne, czyli pieniądze, trzecią – fascynacja złem, a czwartą – ezoteryka. Co ciekawe, podobne mechanizmy obserwuję również u dzieci. Wydaje się, że ludzie poszukują zastępczej tożsamości i sposobu na odnalezienie samych siebie – wyjaśnia Katarzyna Deszcz, reżyserka.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
Premierowy wieczór uświetniło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych pt. „Plakat do spektaklu Królowa Śniegu na pokaz premierowy”. I miejsce zajął Stanisław Orłowski, II miejsce zdobyła Lila Greś, a III miejsce – Antonina Józefowicz. Zwycięzcy konkursu odebrali dyplomy i upominki na teatralnej scenie. Konkursowe prace można było oglądać w foyer Teatru podczas weekendu premierowego (17-18 maja).
8 aktorów na scenie i bajkowe postaci
Tytułową rolę w spektaklu gra Justyna Godlewska-Kruczkowska, natomiast w postacie pełnej determinacji Gerdy i zagubionego Kaja wcielają się z pasją Urszula Szmidt i Michał Przestrzelski.
– Cieszę się, że Michał jest Kajem i stanowi dla nas ogromne wsparcie. W atmosferze dobrych emocji i przyjaźni, te pojawiły się bardzo szybko, bez potrzeby długiego poszukiwania. Mam nadzieję, że to wsparcie i pozytywna energia przeniosły się na scenę i że dzieci wraz z nami będą odkrywać świat Gerdy i Kaja, towarzysząc nam w różnych trudnych sytuacjach. Liczę na to, że wspólnie wyjdziemy z nich zwycięsko – z entuzjazmem podkreśla Urszula Szmidt.
– Gerda jest wyjątkowo odporna na pokusy tego świata, natomiast Kaj, choć w głębi duszy dobry, jest podatny na zewnętrzne wpływy. To właśnie on ostatecznie podąża za Królową Śniegu, a Gerda wyrusza na jego poszukiwania – dodaje Michał Przestrzelski, aktor Teatru Dramatycznego, zarysowując psychologiczne niuanse postaci.
Razem z nimi na scenie występują: Arleta Godziszewska, Paula Gogol, Agnieszka Możejko-Szekowska, Monika Zaborska i Bernard Bania.
Kostiumy, scenografia i muzyka stworzyły magiczną oprawę
Twórcy spektaklu z pasją i sercem stworzyli widowisko, które bawi, wzrusza i zostaje w pamięci na długo. „Królowa Śniegu” to coś więcej niż bajka – to pełna magii, ruchu i emocji opowieść, która poruszy zarówno małych, jak i dużych widzów. W nowej inscenizacji Teatru Dramatycznego w Białymstoku klasyczna fabuła zyskuje współczesny kontekst.
Katarzyna Deszcz stworzyła spektakl, w którym nie zabrakło ciekawych reżyserskich rozwiązań oraz uniwersalnego przesłania. Zwiewną i lekką scenografię utrzymaną w tonacji bieli zaprojektował Andrzej Sadowski, który odpowiadał też za kostiumy. Współpracujący ze sobą realizatorzy stworzyli w Białymstoku kilka ciekawych przedstawień: „Pięć kilo cukru”, „Romeo i Julia”, „Balladyna”, „Samobójca” i „Bóg mordu”, który można obejrzeć już w ten weekend (24-25 maja).
– Stroje są mieszanką kostiumu współczesnego oraz magicznego, baśniowego. Z uwagi na to, że aktorzy w tym spektaklu wcielają się w kilka ról jednocześnie, kostiumy muszą umożliwiać szybką zmianę. W związku z tym wiele z nich będzie w charakterystyczny, czasem uproszczony sposób nawiązywać do cech poszczególnych postaci, na przykład poprzez kostiumy ptaków czy motyli – mówi Andrzej Sadowski.
Choreografię ułożyła Karolina Garbacik – choreografka, tancerka, pedagog tańca i animatorka wydarzeń tanecznych. Ważnym elementem przedstawienia jest również muzyka, którą skomponowała Małgorzata Tekiel – znana i ceniona basistka w świecie muzyki. Potencjał wokalny aktorów wydobył Rafał Supiński – aktor, wokalista, reżyser, pedagog, rehabilitant głosu i trener wokalny.
Kiedy można obejrzeć „Królową Śniegu”?
Weekendowe pokazy spektaklu odbędą się 24 i 25 maja. Na te dwa terminy można kupić bilety rodzinne w cenie 35 zł od osoby. Warunkiem skorzystania z niego jest grupa 3 osób, z których minimum jedno ma legitymację szkolną. Bilety są dostępne w sprzedaży zarówno online na stronie internetowej: dramatyczny.pl, jak i w Kasie Teatru przy ul. Suraskiej 1.
Bądź na bieżąco!
Chcesz być na bieżąco z życiem teatru i niczego nie przegapić? Zaobserwuj media społecznościowe:
– TikTok