„Cicho… sza…”
Trwają ostatnie przygotowania do nagrania spektaklu „Cicho… sza…”. Widzowie będą mogli obejrzeć premierę spektaklu online 27 grudnia.
„Cicho… sza…” to najnowsza produkcja naszego Teatru. Przedstawienie skierowane jest przede wszystkim do dzieci ze spektrum autyzmu. Scenariusz powstał na podstawie baśni „O trzech siostrach i chorej matce” spisanej przez podlaskiego etnografa Zygmunta Glogera. Spektakl będzie więc dla młodych odbiorców okazją do spotkania z kulturą ludową Podlasia. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Adam Biernacki.
– Tworząc spektakl dla dzieci, trzeba brać pod uwagę specyfikę swojego odbiorcy: jego zakres zainteresowań, zasób słownictwa, pojmowanie relacji międzyludzkich. Szczególnie ważne jest to przy tworzeniu spektaklu dla tak wyjątkowej publiczności, jaką są dzieci ze spektrum autyzmu. Nasze wysiłki są zdwojone, a każda decyzja starannie przemyślana: począwszy od słów zawartych w scenariuszu, poprzez koloryt scenografii i kostiumów, po stonowaną i precyzyjną grę aktorską. Ta niezwykła publiczność, do której kierujemy nasz spektakl, odbiera rzeczywistość nieco inaczej, zarówno dosłowniej, jak i intensywniej – mówi reżyser.
W przedstawieniu zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Dorota Białkowska-Krukowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska, Piotr Szekowski oraz gościnnie Jolanta Borowska.
– Praca nad spektaklem była inspirującą podróżą do podlaskiej kultury ludowej.
Mam na myśli nie tylko scenariusz, który jest oparty na ludowej baśni o trzech siostrach, ale również muzykę. Ludową, przejmującą, oddającą klimat wyjątkowego Podlasia. Niesamowitym doświadczeniem było również spotkanie z psychologami pracującymi
z dziećmi ze spektrum autyzmu, którzy uczulali nas na najważniejsze sprawy: by zagrać jak najlepiej i trafić do serc tych wyjątkowych dzieci. Dla nich trzeba grać czule, spokojnie
i z wyczuciem, a jednocześnie ciekawie i aktywnie. Tej równowagi poszukiwaliśmy, myśląc
o swoich postaciach, szukając ich charakteru, stylu poruszania się i głosu – mówi Dorota Białkowska-Krukowska.
Muzykę inspirowaną autentycznymi ludowymi pieśniami skomponował Filip Grycmacher. Za choreografię odpowiada Krystian Łysoń. Scenografię i kostiumy do przedstawienia zaprojektowała Joanna Jaśko-Sroka.
– Scenografia i kostiumy inspirowane są motywami ludowymi, zwłaszcza wycinanką, charakterystyczną dla sztuki ludowej. Płaska forma zawiera w sobie bogactwo kolorów,
a jednocześnie niesie za sobą znaczenie symboliczne. Ponieważ bazę spektaklu stanowi ludowa legenda, a spektakl wzbogacono ludowymi pieśniami, punktem odniesienia jest ludowa kultura Podlasia, a także pobliskich regionów. Ze względu na specyfikę naszego odbiorcy, formy kostiumów i scenografii są uproszczone, a barwy jasne i czyste – tak, aby całość inscenizacji nie rozpraszała nadmiarem elementów, wzorów i barw – mówi Joanna Jaśko-Sroka.
Przy okazji powstawania spektaklu, Teatr współpracował z Fundacją Rozwoju Sportu
i Rehabilitacji, która od lat działa na rzecz dzieci ze spektrum autyzmu.
– Cieszę się bardzo, że Teatr zwrócił uwagę na tę szczególną grupę odbiorców. Wiem bardzo dobrze, ile problemów mają na co dzień osoby z niepełnosprawnościami i jak ważne jest w tym wszystkim przełamywanie barier. Bardzo nam miło, że jako Fundacja mogliśmy wesprzeć ten projekt i przyczynić się do stworzenia tego spektaklu – mówi Tomasz Juchimowicz, Prezes Fundacji.
– Dzięki wsparciu specjalistów zajmujących się autyzmem, walczymy o to, aby powściągać nagłe zaskoczenia i wybuchy emocji – radości czy smutku, do których tak ciągnie artystów podczas tworzenia spektaklu. Dbamy także o to, aby muzyka była jak najdelikatniejszym towarzyszem gry aktorskiej, a nadmiar bądź niedobór światła nie powodowały dyskomfortu. Naszą najważniejszą misją jest myślenie ustawicznie o naszej małej publiczności i odpowiadanie na jej potrzeby – dodaje Adam Biernacki.
Przedstawienie powstało dzięki dotacji, którą Teatr Dramatyczny pozyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna”. Zadanie zostało dofinansowane także z budżetu województwa podlaskiego.
Premiera spektaklu zaplanowana jest na 27 grudnia o godz. 14.00. Przedstawienie będzie można obejrzeć na stronie Teatru: dramatyczny.pl, na Facebooku oraz na kanale w serwisie YouTube.
Partnerami projektu są: Fundacja Rozwoju Sportu i Rehabilitacji oraz Podlaska Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Rozwój”.