Bliżej widzów, bliżej teatru. Znamy program festiwalu BLIŻEJ
W przeddzień rozpoczęcia nowego sezonu artystycznego, zapraszamy na dwudniowy Letni Festiwal Teatralny BLIŻEJ. Wydarzenie odbędzie się 6 i 7 września na placu przy tymczasowej siedzibie przy ul. J.K. Branickiego 15.
Teatr wychodzi do widzów
Festiwal to nie tylko szereg wydarzeń teatralnych, ale przede wszystkim okazja do spotkania z aktorami, muzykami i twórcami.
– Chcemy pokazać, że teatr to nie tylko miejsce, gdzie oglądamy spektakle, ale przede wszystkim przestrzeń spotkań, rozmów i wspólnych przeżyć. Teatr BLIŻEJ ludzi! Bez biletów, bez rezerwacji, po prostu BLIŻEJ! – mówi Aneta Peszko, specjalista ds. edukacji w teatrze, inicjatorka Festiwalu.
W programie wydarzenia znajdą się różnorodne atrakcje: spektakle, koncerty, performance’y, czytania bajek, a nawet teatralna joga.
– Festiwal BLIŻEJ rozpoczniemy w piątek 6 września o 18.00. Dokładnie o tej godzinie spod Kina TON wyruszy artystyczna parada w kierunku tymczasowej siedziby Teatru przy ul. Branickiego 15. Następnie odbędzie się performance “Aktor w remoncie”, na który już teraz serdecznie zapraszam – zapowiada Patryk Ołdziejewski, jeden z pomysłodawców i reżyser wydarzenia.
Finał pierwszego dnia to recital „Byle nie o miłości”, podczas którego utalentowana para aktorów, Agnieszka Możejko-Szekowska i Piotr Szekowski, wraz z pianistą Maksymem Fedorovem, przeniesie publiczność w sentymentalną podróż przez świat polskiej piosenki.
– Ten koncert to hołd dla największych polskich „poetów piosenki”, takich jak Młynarski, Osiecka, Przybora i Wasowski. Obiecuję, że nie zabraknie też muzycznych letnich niespodzianek – zapowiedział Piotr Szekowski.
– Jestem przekonana, że będzie to niezwykle przyjemny wieczór. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału. Festiwal to doskonała okazja, by zbliżyć się do naszych widzów. Tęsknię za atmosferą spotkań w teatralnym foyer i mam nadzieję, że dzięki temu wydarzeniu uda nam się do niej powrócić – dodała Agnieszka Możejko-Szekowska.
Sobotni poranek to czas pełen atrakcji dla dzieci i rodziców.
– Zapraszamy do wspólnej zabawy na naszym teatralnym podwórku! Razem przeczytamy baśń Braci Grimm “Królewna Śnieżka”, a następnie poćwiczymy teatralną jogę – mówi Urszula Szmidt, aktorka Teatru. – To doskonała okazja, by wprowadzić najmłodszych w świat teatru w sposób przyjazny i swobodny.
Na zakończenie Festiwalu wspólnie przeczytamy “Kordiana”.
– Ten performance to zaproszenie do głębokiej podróży w świat emocji i refleksji. Na naszej festiwalowej scenie słowa Juliusza Słowackiego zabrzmią współcześnie, gdyż towarzyszyć im będzie muzyka elektroniczna w wykonaniu Marka Kubika – dodaje Patryk Ołdziejewski.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie www.dramatyczny.pl a także w mediach społecznościowych Teatru.
Scena jest Wasza!
Zapraszamy wszystkich chętnych do aktywnego uczestnictwa w festiwalu.
– Szczególnie zachęcamy do udziału w sesji „Scena jest Wasza”. To przestrzeń dla amatorów, w której każdy, kto czuje w sobie potencjał aktorski, recytatorski, wokalny będzie mógł zaprezentować się szerszej publiczności. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem proszone są o wysłanie zgłoszenia na adres edukacja@dramatyczny.pl do środy, 4 września – mówi Aneta Peszko.
Nowy festiwal w przeddzień nowego sezonu
Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego, podkreśla znaczenie tego wydarzenia:
– Dziękuję Anecie Peszko oraz Patrykowi Ołdziejewskiemu, że wyszli z tak ciekawą inicjatywą, którą doceniło też Narodowe Centrum Kultury, przyznając Festiwalowi Teatralnemu BLIŻEJ dotację w ramach programu „Kultura – Interwencje. Edycja 2024”.
– Festiwal „Bliżej” odbędzie się w przeddzień inauguracji nowego sezonu artystycznego. Zapraszamy widzów już od 7 września. Rozpoczniemy spektaklem „Małe zbrodnie małżeńskie” na podstawie sztuki Érica-Emmanuela Schmitta. Sprzedaż biletów na wrześniowe przedstawienia właśnie ruszyła. Informacje o tytułach, terminach oraz bilety dostępne są na naszej stronie: dramatyczny.pl – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska.
Zadanie „Letni Festiwal Teatralny” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.