„Antyhona” na antenie TVP Białystok

„Antyhona” na antenie TVP Białystok

W niedzielny wieczór, 15 grudnia, o godz. 19.35 widzowie TVP Białystok będą mieli okazję obejrzeć spektakl „Antyhona”. Przedstawienie zostało zarejestrowane pod koniec września na białostockim Placu Jana Pawła II w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.

Spektakl opowiada historię klątwy rzuconej na Kreona i ród Labdakidów, która po stuleciach ziszcza się w Krynkach. Antygona, podobnie jak Teresa to młode dziewczyny działające w pojedynkę przeciw nepotycznej rodzinie, nie mogącej utracić władzy, która gwarantuje jej status quo. Racje stron się wykluczają, a kompromis jest niemożliwy. Stawka jest zbyt wysoka. Nie ma dobrych rozwiązań, nie ma wygranych, wszyscy są winni, wszyscy płacą ogromną cenę w walce o obronę swoich wyborów. Historia ma swoje odbicie w lokalnych podaniach.
„Antyhona” to projekt wyjątkowy. Powstał w efekcie spotkania Agnieszki Korytkowskiej-Mazur z malarzem – prof. Leonem Tarasewiczem, który po raz pierwszy w swojej karierze zdecydował się zaprojektować scenografię do przedstawienia teatralnego. Spektakl jest przykładem współpracy lokalnej, ponadlokalnej oraz międzynarodowej, która przyświecała pomysłodawcom Wschodu Kultury. Partnerami przedstawienia są Fundacja Villa Soktrates oraz Suwalski Ośrodek Kultury.

Do współpracy przy realizacji spektaklu zostali zaproszeni wybitni twórcy z Polski jak i zagranicy: obok malarza prof. Leona Tarasewicza, także Dana Łukasińska – autorka scenariusza czy kompozytor – Michał Jacaszek. W „Antyhonie” obok aktorów Teatru Dramatycznego występują artyści na co dzień pracujący w Lublinie, jak Marta Ledwoń z Teatru im. Juliusza Osterwy, Warszawie – Grzegorz Falkowski z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera, ale także gość z Białorusi – Aleś Malčanaǔ z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku.
Przedstawienie dotyka problemu, który do tej pory nie był tematem ożywionych dyskusji. Po raz pierwszy kwestia „prostowania granic” polsko-białoruskich pokazana jest w artystycznej formie. Spektakl dotyka więc niezwykle ważnych problemów dotyczących historii pogranicza i staje się zalążkiem do międzynarodowej debaty. „Antyhona”, poprzez swoją tematykę, doskonale wpisuje się w koncepcję współpracy Polski z krajami Partnerstwa Wschodniego.

Najbliższa okazja, aby zobaczyć spektakl na żywo pojawi się na początku marca 2014 roku. „Antyhona” powróci na dużą scenę naszego Teatru  1 i 2 marca, o godz. 17.30. Rezerwacje przyjmuje Dział Marketingu i Organizacji Widowni: tel. 85 74 99 185, rezerwacje@dramatyczny.pl.

Więcej informacji na temat spektaklu – kliknij!