Antyhona – Inny Wymiar/Wschód Kultury

Antyhona – Inny Wymiar/Wschód Kultury

Wczesną jesienią odbędzie się w Białymstoku festiwal INNY WYMIAR. Będzie to już jego szósta edycja,  ale po raz pierwszy w ramach projektu Wschód Kultury. Jedno z głównych wydarzeń festiwalu to spektakl „Antyhona” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. Spektakl przedpremierowy odbył się 6 września na Placu Jagiellońskim w Krynkach, premiera – w niedzielę, 29 września, o godz. 20.30 na białostockim Placu Jana Pawła II (przed Katedrą). Wstęp bezpłatny.

„Antyhona” to historia klątwy rzuconej na Kreona i ród Labdakidów, która po stuleciach ziszcza się w Krynkach. Antygona, podobnie jak Teresa to młode dziewczyny działające w pojedynkę przeciw nepotycznej rodzinie, nie mogącej utracić władzy, która gwarantuje jej status quo. Racje stron się wykluczają, a kompromis jest niemożliwy. Stawka jest zbyt wysoka. Nie ma dobrych rozwiązań, nie ma wygranych, wszyscy są winni, wszyscy płacą ogromną cenę w walce o obronę swoich wyborów. Historia ma swoje odbicie w lokalnych podaniach. Po raz pierwszy temat „prostowania granic” polsko-białoruskich pokazany jest w artystycznej formie.

„Antyhona”, realizowana w Krynkach oraz w Białymstoku ma trzy cele:
– zainicjować współpracę międzynarodową jako „Bramę na Wschód” i „Bramę na Zachód”. Organicznym miejscem takiego spotkania jest Białystok,
– wzorem starożytnych polis, zintegrować lokalną społeczność wokół wspólnych działań. Mieszkańcy Krynek i Białegostoku staną się zarówno bohaterami, jak i czynnymi uczestnikami wydarzenia na skalę międzynarodową,
– opowiedzieć bolesną współczesną historię antycznym tekstem.

Do współpracy przy realizacji spektaklu zostali zaproszeni wybitni twórcy z Polski, jak i zagranicy. Autorką scenariusza jest dramatopisarka Dana Łukasińska. W spektaklu wezmą udział zarówno profesjonalni twórcy, m.in. malarz prof. Leon Tarasewicz (który zaprojektował scenografię po raz pierwszy w swoim dorobku artystycznym), kompozytor – Michał Jacaszek, profesjonalni realizatorzy i aktorzy (obok aktorów Teatru Dramatycznego, gościnnie: Aleś Malčanaǔ z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janka Kupały w Mińsku, Grzegorz Falkowski – pochodzący z Białegostoku aktor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Marta Ledwoń z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie), Marek Szkoda, jak i chóry m.in. jeden złożony z mieszkańców Krynek i okolic, chór białostoczan oraz Chór Kameralny „441 Hz”.

Więcej informacji o spektaklu – kliknij!

———————————————————————————————

Wschód Kultury to forma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Trzy miasta: Białystok, Lublin, Rzeszów odkrywają nowe możliwości współdziałania środowisk twórczych na rzecz obiegu kultury ponad granicami, wymiany artystycznej i kulturalnej, mobilności artystów i dzieł. Program artystyczny opiera się na inicjatywach lokalnych operatorów kultury i artystów, wymianie projektów artystycznych między miastami, a także na wspólnych projektach realizowanych z artystami z krajów Partnerstwa Wschodniego. Wschód Kultury odbywa się w trzech odsłonach:

28-30 czerwca 2013, Rzeszów – Europejski Stadion Kultury

25-29 września 2013, Białystok – INNY WYMIAR

1-6 października 2013, Lublin – Integracje-Mediacje

Tegoroczny INNY WYMIAR jest wyjątkowy, bo aktywnie współtworzy go ponad 20 lokalnych placówek kultury i organizacji pozarządowych. Bogaty program pięciodniowej imprezy podzielono na sześć obszarów tematycznych: Inny Wymiar Muzyki, Inny Wymiar Teatru i Tańca, Inny Wymiar Sztuki, Inny Wymiar Filmu, Inny Wymiar Mody oraz Inny Wymiar Społeczności. Głównym koordynatorem festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury.

Organizatorzy:

MKIDN      NCK

bstok    lub    rzesz           BOK

Partnerzy spektaklu:

Fundacja_Villa_Sokrates_logo

Suwalki_OK_znak_poziom

Patroni medialni Festiwalu:

jedynka   tvp    pap

bonlina    poranny    PRB   AMS

Więcej informacji o Festiwalu:

www.wschodkultury.eu,

www.nck.pl

www.bok.bialystok.pl

Zapraszamy do polubienia fanpage’a projektu: www.facebook.com/wschodkultury