Pokazy finałowe warsztatów teatralnych 2023/2024

Grupa 10+A (dzieci 10–12 lat)

Pod opieką artystyczną Kamili Wróbel-Malec

 

„W szkole przetrwania”

25 maja (sobota)

Kino Ton

 

Najmłodsza grupa warsztatowa przez cały rok pracowała nad spektaklem, który powstał na kanwie tekstów z popularnej serii książek dla dzieci o przygodach Mikołajka.

Szkoła, klasa niesfornych uczniów i Pani nauczycielka, która próbuje ich jakoś okiełznać przed wizytą surowej Pani inspektor. Nie jest to łatwe, zwłaszcza że każdy z uczniów próbuje się popisać przed redaktorkami, które odwiedziły szkołę.

Prawdziwa szkoła przetrwania…

 

 

Grupa 13+A (młodzież 13–15 lat)

Pod opieką artystyczną Moniki Zaborskiej

 

„Poskromienie złośnicy”

15 czerwca (sobota)

Kino Ton

 

Grupa młodzieży pod opieką Moniki Zaborskiej podjęła się trudnego zadania zmierzenia się na scenie przy dużej publiczności z poważnym tematem: współczesnego kultu piękna, wyglądu, pozorów, a  niekiedy dramatycznych konsekwencji podążania za nim.

Bardzo dojrzały spektakl przypominający nam o tym co w życiu NIE jest ważne.

 

 

Grupa 16+A (młodzież 16–18 lat)

Pod opieką artystyczną Arlety Godziszewskiej

 

„Dożyć do pokazu”

8 czerwca (sobota)

Uniwersyteckie Centrum Kultury

 

Spektakl o przygotowaniach do spektaklu.

Spektakl o pracy nad warsztatem aktorskim.

Spektakl o tym jak stać się aktorem.

 

Zaglądamy do sali warsztatowej i podglądamy grupę aktorów przy pracy nad przedstawieniem na podstawie „Opowieści Wigilijnej” Charlesa Dickensa.

 

 

Grupa 16+B (młodzież 16–19 lat)

Pod opieką artystyczną Bernarda Bani

 

„Awantura w Chioggi”

9 czerwca (niedziela)

Aula Wydziału Nauk o Edukacji UwB

 

Spośród wielu komedii stworzonych przez Goldoniego „Awantura w Chioggi” uznawana jest za dzieło najdoskonalsze, o kunsztownie zbudowanej akcji, wyrazistych postaciach i wielowymiarowym komizmie.

To opowieść o żonach, matkach, narzeczonych i siostrach rybaków, które pod nieobecność mężczyzn plotkują i wymyślają intrygi. Ich języki nieustannie pracują, a głowy zaprzątają romanse i chęć szybkiego zamążpójścia.

Spektakl w wykonaniu młodzieży pracującej z Bernardem Banią jest delikatny, lekki, a jednocześnie temperamentny, żywiołowy i pełen humoru.

 

 

Grupa 19+A (dorośli ok. 19–25 lat)

Pod opieką artystyczną Piotra Szekowskiego

 

Klasyki i Plastiki

16 czerwca (niedziela)

Kino Ton

Tytuł pokazu „Klasyki i Plastiki” nawiązuje do formy zabawy, jaką przyjęto w pokazie. Uczestnicy warsztatów wcielili się w role postaci z klasyki kina, adaptując sceny z filmów na deski teatralne. Pod hasłem „plastiki” kryje się element zabawy – pastiszu, czy też transformacji scen w zupełnie inną konwencję –  znanego z telewizji paradokumentu.

W spektaklu finałowym uczestnicy warsztatów zmierzyli się z sacrum, ale otarli się też o profanum, by pokazać dystans i świadomość konwencji.

 

 

Grupa 19+B (dorośli ok. 26 lat i powyżej)

Pod opieką artystyczną Agnieszki Możejko-Szekowskiej

 

dulszczyzna

9 czerwca (niedziela)

Aula Wydziału Nauk o Edukacji UwB

 

Spektakl powstał na podstawie tekstu dobrze znanego dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Tytuł pokazu „dulszczyzna” z premedytacją pisany jest mała literą – ukazuje obłudną drobnomieszczańską moralność, hipokryzję, fałsz i nietolerancję.

Świetny tekst, pasująca scenografia i dobrze dobrana muzyka dały uczestnikom warsztatów z najstarszej i najbardziej doświadczonej grupy, znakomite pole do prezentacji umiejętności aktorskich.