Pokazy finałowe warsztatów teatralnych 2020/2021

Grupa 10+A (dzieci 8-12 lat)

Pokaz finałowy pod opieką artystyczną Moniki Zaborskiej.

 

Wizyta

29 maja (sobota)

godz. 16:30

Scena Duża

 

W obecnych czasach pomiędzy życiem na Instagramie, sprawdzaniem lajków i komentarzy, zgrywaniem z siebie supermana i superwoman, nie ma czasu na odnalezienie, zdefiniowanie siebie. A już tym bardziej, wręcz niemożliwe jest spotkanie z drugim człowiekiem, wspólne najprostsze pobycie. Bez świateł i wymagań względem siebie. Na siłę uparliśmy się, że człowiek to zwierzę stadne. Lecz wystarczy na chwilę usiąść i uwierzyć, że nasza troska i wiara w drugiego człowieka, w przyszłości zaowocuje wielowymiarową relacją. Zaowocuje słowo klucz w naszym przedstawieniu, bo od owocu, małego orzeszka rozpoczyna się cała historia. Czasem bardziej wymowna jest wspólna cisza….  i podjęta razem droga. Dlatego też chcę zaprosić Państwa do spotkania z człowiekiem w lesie, gdzie rytm natury wyznacza prawdziwy czas. Tam znika strach, a bliskość się wzmacnia. Tam każdy jest potrzebny i ważny, nawet mała wiewiórka. Dobro powraca, cuda się zdarzają. Zaś wschód słońca i zachód nigdy nie jest ten sam. Z tą myślą pozostawiamy Państwa i zapraszamy na nasz spektakl.

 

Grupa 10+B (dzieci 8-12 lat)

Pokaz finałowy pod opieką artystyczną Ewy Palińskiej.

 

Dzieci z B.

9 czerwca (środa)

godz. 19:00

Scena Duża

 

Członkowie Grupy 10+B zapraszają na swój pokaz końcowy, przygotowany na kanwie znanej powieści Astrid Lindgren. Po raz kolejny sięgnęliśmy po klasykę szwedzkiej literatury dziecięcej w jej najlepszym wydaniu. Uniwersalizm dziecięcego świata, prawdziwość i ponadczasowość przeżyć dziewczynek i chłopców urzekają również współcześnie. Spotkanie w teatralnym świecie było dla naszych aktorek i aktorów rzadką w pandemicznej rzeczywistości okazją doświadczania fizycznej obecności rówieśników, wspólnoty przeżywania i tworzenia. Dla wielu była to okazja debiutu scenicznego, dla niektórych to kolejne spotkanie na deskach sceny Dramatycznego. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

 

Grupa 13+A (dzieci 13-15 lat)

Pokaz finałowy pod opieką artystyczną Krystyny Kacprowicz-Sokołowskiej.

 

Panny, buty i krokodyl

10 czerwca (czwartek)

godz. 18:30

Scena Duża

 

Najpiękniejsza i najlepsza literatura, emocje i wzruszenia, a także zmagania z klasycznym tekstem. Trochę Zapolskiej, Fredry i Słowackiego.

Nasze przedstawienie to marzenia o prawdziwej przyjaźni i miłości. A przede wszystkim ZESPÓŁ. Wspaniałe jest to, gdy grupa ludzi dąży razem do wspólnego celu. I pamiętaj: „Nim się odezwiesz, pomyśl pierwej nieco, bo często słowa jakby z worka lecą”.

 

Grupa 13+B (dzieci 13-15lat)

Pokaz finałowy pod opieką artystyczną Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej.

 

W domowym zaciszu

8 czerwca (wtorek)

godz. 19:00

Scena Duża

 

W domowym zaciszu” to tytuł pokazu kończącego sezon warsztatowy 2020/2021 w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Grupy 13+B.

Nasz program to swoisty patchwork pozszywanych i połatanych historii. To melanż zdarzeń i wydarzeń podejrzanych za drzwiami domów naszych sąsiadów. To układanka historii prawdziwych i fikcyjnych przełożonych na język teatru. Wzruszających, oburzających, bolesnych, ale i otwierających głowy i oczy na sprawy, wobec których często przechodzimy obojętni.

Scenariusz napisała i ułożyła Grupa 13+B. Wykorzystano fragmenty utworów z „Nowych sztuk młodzieży dla młodzieży” pod redakcją Zbigniewa Rudzińskiego (Poznań 2015) oraz książek autorów takich jak: Antoine de Saint–Exupéry, Dawid Walliams, Marcin Wicha, a także Poradników psychologicznych. Autorkami dwóch scen są uczestniczki zajęć: Hanna Andruszkiewicz oraz Anna Wiktoria Kruszewska. Tytuł zaczerpnięto z dramatu Wojciecha Sławnikowskiego.

 

Grupa 16+A (młodzież 16-19 lat)

Pokaz finałowy pod opieką artystyczną Arlety Godziszewskiej.

 

Zemsta „Zemsty” – fragmenty

29 maja (sobota)

godz. 11:00

Scena Duża

 

Zemsta zemście nie równa. A co jeśli w teatrze przeważa pierwiastek kobiecy? To czyja to zemsta? Czy Zemsta się zemści? Czy zemścimy się na Zemście. Tak czy inaczej, my kobiety mamy wiele talentów i to jest nasza Zemsta.

 

Grupa 16+B (młodzież 16-19 lat)

Pokaz finałowy pod opieką artystyczną Bernarda Bani.

 

Best of Fredro

30 maja (niedziela)

godz. 12:00

Scena Duża

 

Dwie najpopularniejsze komedie Aleksandra Fredry: „Zemsta” i „Śluby panieńskie”. W wersji klasycznej i nieco uwspółcześnionej. Dwie godziny dobrej zabawy z uczestnikami warsztatów w grupie 16+ B. Serdecznie zapraszamy!

 

Grupa 19+A (dorośli ok. 19-25 lat)

Pokaz finałowy pod opieką artystyczną Piotra Szekowskiego.

 

Konfrontacje

12 czerwca (sobota)

godz. 12:00

Scena Duża

 

Tegoroczny pokaz oparty jest na – zaadaptowanych na warunki teatralne, znanych większości z Państwa -scenach filmowych. Aby scena była atrakcyjna, jako materiał dla aktora, musi zawierać choćby takie elementy jak: konflikt, dobre dialogi, zamkniętą historię lub wyrazisty wątek, czy też ciekawe rysy postaci. Te elementy to tylko punkt wyjścia do pracy nad każdą ze scen. Uczestnicy warsztatów sami wybrali sceny, a umiejętności, które zdobyli w trakcie kilku miesięcy pracy pozwoliły im znaleźć własne interpretacje. Nie stawiamy w pracy na „fajerwerki”, a na spotkanie z drugim człowiekiem i budowanie relacji z partnerem scenicznym w oparciu o fundamentalne zasady sztuki aktorskiej. Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie nadmienił, że czeka na Państwa etiuda zbiorowa – niespodzianka, w której udział bierze cała grupa 19A! Zapraszamy serdecznie!

 

Grupa 19+B (dorośli ok. 19-25 lat)

Pokaz finałowy pod opieką artystyczną Agnieszko Możejko-Szekowskiej.

 

Chory – nie chory

13 czerwca (niedziela)

godz. 12:00

Scena Duża

 

Tytuł dość przewrotny- celowo, szczególnie w obecnych czasach, ale to nie żadna prowokacja. Inspiracją do naszych działań scenicznych był tekst klasyczny napisany prozą „Chory z urojenia” Moliera. To właśnie grając te tytułową rolę, autor-aktor dostał na scenie zapaści serca i po kilku dniach zmarł. Przypadek?

​Znakomity materiał aktorski z wieloma charakterystycznymi i barwnymi postaciami.

Sztuka niezwykle aktualna, w której autor, uciekając się do absurdu, pokazuje współczesnym ludziom „chorobę” jako metaforę samotności, wyobcowania i potrzebę zwrócenia na siebie uwagi otoczenia. Z drugiej jednak strony ukazuje świat, w którym wszyscy są „chorzy”, tuszując w ten sposób swój smutek. Wiadomo nie od dziś, że najlepszym lekarstwem, terapią w trudnym czasie (tak również można określić obecny czas związany z pandemią) jest dobrze napisana komedia. Stąd moje przekonanie, że wybór materiału okaże się jak najbardziej trafiony.

Będzie się działo! Do zobaczenia!

 

Kontakt:

Emilia Rogalska – koordynator warsztatów

 

t: 693 001 801
e: edukacja@dramatyczny.pl