„Życie. Bez tytułu” z okazji Jubileuszu 100-lecia urodzin ks. Jana Twardowskiego

„Życie. Bez tytułu” z okazji Jubileuszu 100-lecia urodzin ks. Jana Twardowskiego

W 2015 roku przypada 100. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego. W całej Polsce odbywają się poświęcone mu wydarzenia. W Białymstoku do obchodów przyłączyliśmy się także my. Już w środę na dużej scenie będzie można zobaczyć spektakl „Życie. Bez tytułu”.

Społeczny Komitet Obchodów Jubileuszu 100-lecia urodzin ks. Jana Twardowskiego przygotował cykl wydarzeń artystycznych, kulturalnych, edukacyjnych poświęconych osobie ks. Twardowskiego oraz percepcji jego poezji. Centralne uroczystości przypadają w dniach od 1 (urodziny ks. Jana) do 24 czerwca 2015 (jego imieniny). Przyświeca im hasło „Słowo zabiera głos”. Głównym celem wydarzeń w ramach obchodów jest przypomnienie jak ważny jest autentyzm i sens prostych słów, którymi posługiwał się ks. Twardowski.

Z tej okazji w Teatrze Dramatycznym będzie można zobaczyć spektakl „Życie. Bez tytułu”. Przygotowali go uczestnicy warsztatów teatralnych w grupie „13+B”. Młodzież, pod okiem aktorki Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej, zaprezentuje przedstawienie w oparciu o 23 wiersze ks. Jana Twardowskiego. „Życie. Bez tytułu” to nowa, niespotykana interpretacja twórczości Księdza, niebanalne historie z „banałem w środku”, wzruszenie i śmiech, małe – wielkie sprawy poddane nastoletniej analizie. Pokaz składa się z dwóch części.
– Nasza grupa jest bardzo liczna, bardzo głośna i bardzo rozgadana. Dlatego tegoroczną edycję warsztatów postanowiliśmy poświęcić ciszy. To miał być taki nasz cichy, a jednocześnie bardzo głośny w swej wymowie, sprzeciw wobec wszechpanującego pośpiechu, hałasu i chaosu. Tempa tego biegu w naszym życiu, w którym zatracamy, gubimy i depczemy to, co najważniejsze, najistotniejsze i najbardziej bezbronne. Chcieliśmy bez słów opowiedzieć historię jednego – każdego życia od jego początku aż do końca… pokazać różne etapy, momenty determinujące, wybory i ich konsekwencje. Taka jest właśnie pierwsza część naszego pokazu, która miała być zamkniętą całością – mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska.
– Ale wtedy właśnie słowo zabrało głos i znalazł nas „Jan od biedronki”, „Poeta wierszy rwanych prosto z krzaka”. Zauważyłam na tablicy w teatrze ogłoszenie Społecznego Komitetu obchodów 100 rocznicy urodzin Jana Twardowskiego i imienin Księdza Poety, zapraszające do wspólnego świętowania. Na odpowiedź młodzieży nie musiałam długo czekać. I tak 23 utwory poetyckie stały się lekcją interpretacji, a przedstawienie „Życie. Bez tytułu” zyskało drugą część. Nie zmieniło to zupełnie wymowy pokazu. Wciąż krążymy wokół człowieka, jego słabości, pragnień, tęsknot, doświadczeń: tych radosnych i tych smutnych, czasem bardzo, wokół miłości – która podług słów naszego Jubilata i Solenizanta – tylko i wyłącznie się liczy. Któż lepiej, głębiej ,najpiękniej i najprościej pisał o wszystkim co widoczne i niewidoczne dla oczu – dodaje aktorka.
W naszym teatrze świętowanie odbędzie się w dniu imienin ks. Twardowskiego. Spektakl będzie można obejrzeć na dużej scenie w środę, 24 czerwca, o godz. 19.00. Wstęp bezpłatny.