Zobacz to, „Czego nie widać”

Zobacz to, „Czego nie widać”

Serdecznie zapraszamy Państwa na kolejną premierę. Tym razem na dużej scenie będziecie mogli obejrzeć jedną z najpopularniejszych komedii Michaela Frayna: „Czego nie widać”. Reżyserem spektaklu, którego premiera odbędzie się 3 stycznia 2015 roku, jest Tomasz Leszczyński.

Michael Frayn, brytyjski dramatopisarz, napisał „Czego nie widać” w 1982 roku. Rok później przedstawienie miało swoją premierę na Broadwayu. Od ponad trzydziestu lat bawi publiczność po obu stronach Oceanu Atlantyckiego. Oprócz licznych realizacji na Wyspach Brytyjskich i w Ameryce Północnej, ta wirtuozerska sztuka z powodzeniem wystawiana była od Madrytu po Melbourne, od Limy po Nowoszachtinsk. W naszym Teatrze można ją było obejrzeć w 1989 roku. Reżyserem tej realizacji była Wanda Laskowska.

W „Czego nie widać” autor wykorzystał znany od czasów Szekspira zabieg „teatru w teatrze”, gdy rzeczywistość i fikcja tworzą splot zabawnych nieporozumień. Aktorzy objazdowego teatru przygotowują spektakl, którego głównym celem jest reklama sardynek i zarobienie pieniędzy podczas tournée po prowincjonalnych miasteczkach. Dwa światy – sceniczny i zakulisowy, fikcyjny i rzeczywisty, dla każdego z bohaterów splatają się w jeden wielki kłębek, doprowadzając akcję do szczytów groteski i absurdu.

To jest spektakl dla tych, którzy chcą poznać jak wygląda praca nad spektaklem i życie zakulisowe. Ludziom, którzy przychodzą do teatru, często wydaje się, że aktorom jest na scenie tak wesoło, że wszystko sobie tak łatwo przygotowują. A okazuje się, że to nie jest takie proste, i że w teatrze wcale nie jest tak wesoło, jak to wygląda na scenie. Aktorzy też zmagają się ze swoimi codziennymi problemami i często te problemy przechodzą na scenę. Widzowie przychodząc na przedstawienie nawet tego nie widzą. Dopiero oglądając taki spektakl jak „Czego nie widać”, kiedy mają możliwość obejrzenia próby czy świata zakulisowego, mogą zrozumieć jak życie prywatne aktorów wpływa na to, co się dzieje na scenie – mówi reżyser.

Za ruch sceniczny w przedstawieniu odpowiada Michail Zubkov Scenografię i kostiumy przygotowuje Elena Lola Loli.

„Czego nie widać” opowiada historię teatru objazdowego, który gra farsę z życia wyższych sfer, stąd też pomysł na scenografię: dom z kontenerów, z meblami i rzeźbami z materiałów recyclingu, a wszystko to stoi na ciężarówce, którą ci objazdowi aktorzy się przemieszczają – mówi Elena Lola Loli.

Na dużej scenie teatru będzie można zobaczyć: Arletę Godziszewską, Krystynę Kacprowicz-Sokołowską, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Monikę Zaborską-Wróblewską, Bernarda Banię, Krzysztofa Ławniczaka/Franciszka Utko, Piotra Półtoraka, Piotra Szekowskiego oraz Mateusza Witczuka.

Premiera przedstawienia odbędzie się 3 stycznia 2015 r. o godz. 19.00. Jednak zapraszamy do obejrzenia spektaklu już w grudniu. 27 oraz 28 grudnia o godz. 18.00 odbędą się pokazy przedpremierowe. Bilety w cenie: 30 zł (pokazy przedpremierowe), 40 zł (premiera), 35 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 18 zł (szkolny), 17,50 (studencki), 5 zł (bilet dla osób bezrobotnych), dostępne są w Kasie Teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

 Więcej informacji o spektaklu – kliknij!