Dorobek zawodowy:
Luigi Scoglio jest włoskim scenografem, urodzonym w Bazylei (Szwajcaria).
Po ukończeniu studiów w Państwowym Instytucie Sztuki „E. Basile” w Messynie (Sycylia), (sekcja sztuki złotniczej) przeniósł się do Urbino, gdzie studiował i ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Katedrze Scenografii, uzyskując dyplom za pracę pt. „Metamorfoza świetlna, ewolucja teoretyczno-praktyczna nad ekspresyjnymi cechami światła w teatrze XX wieku”.
Obecnie pracuje jako scenograf w teatrze (opera i dramat), filmie i reklamie, zarówno we Włoszech, jak i za granicą. Od dwudziestu czterech lat ściśle współpracuje z polskim reżyserem Michałem Znanieckim, towarzysząc mu przy najważniejszych produkcjach operowych i dramatycznych w całej Europie i nie tylko.
Zajmuje się również instalacją wideo, fotografią oraz instalacją i projektowaniem wizualnym kompozycji wystaw sztuki i wydarzeń związanych ze scenografią w formie pokazu lub eventu.
W 2010 roku był nominowany do nagrody Najlepszy Scenograf w Polsce za musical „Producenci” – sezon 2008/2009 (Teatr Rozrywki – Chorzów).
W 2011 roku zdobył pierwszą nagrodę operową w Hiszpanii, wraz z całą ekipą twórczą, w kategorii Najlepsza Produkcja Roku, za Oniegina (koprodukcja Opery Krakowskiej).
W 2018 roku zdobył Złotą Maskę jako Najlepszy Scenograf w Polsce, za spektakle Romeo i Julia (Bytom – Opera Śląska 2017) i Bulwar Zachodzącego Słońca (Musical – Teatr Rozrywki – Chorzów).
Jego ostatnie produkcje to spektakle:
Poławiacze pereł (Teatro Colon – Buenos Aires, Argentyna),
Wesoła wdówka (Opera Podlaska – Białystok),
Company (Musical – Warszawska Opera Kameralna),
Via Crucis/Cavalleria Rusticana (Opera Podlaska – Białystok)
Don Giovanni (Teatr Starożytnej Grecji – Plovdiw, Bułgaria) i Sala Koncertowa w Salonikach,
Don Pasquale (Teatr Wielki w Łodzi),
Czarodziejski flet w Breslau (Opera Wrocławska).
Raj utracony (Teatr Wielki w Łodzi); Szwagierki (Teatr Dramatyczny – Białystok),
Cavalleria Rusticana/Pagliacci (Opera Podlaska- Białystok