„Zemsta” na festiwalu „Talia”

„Zemsta” na festiwalu „Talia”

Już jutro zagramy spektakl „Zemsta” na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia.

 

W dniach 21-30 września 2018, widzowie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie będą mieli okazję zobaczyć dziesięć spektakli konkursowych z całej Polski oraz spektakle towarzyszące. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu „Talia” został zaproszony spektakl „Zemsta” w reżyserii Henryka Talara.

 

– Jest nam niezmiernie miło, że nasza wersja „Zemsty” Aleksandra Fredry zainteresowała organizatorów tak prestiżowego festiwalu. Cieszymy się, że po owacyjnym przyjęciu przedstawienia w Białymstoku, teraz będą mogli zobaczyć je także widzowie w Polsce. „Zemsta” to kolejny spektakl, który przyczynia się do promocji naszej teatralnej działalności poza granicami województwa podlaskiego – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

„Zemsta” to spektakl, którego premiera odbyła się w lutym tego roku. W inscenizacji wyreżyserowanej przez Henryka Talara grają: Danuta Bach, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Urszula Szmidt, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka oraz Patryk Ołdziejewski. Produkcję spektaklu sfinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku oraz województwa podlaskiego. Przedstawienie bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

 

– To wielki zaszczyt być częścią zespołu, która będzie reprezentować nasz teatr na festiwalu Talia. Ponieważ forma naszej „Zemsty” jest zgoła odmienna i oparta w szczególności o zasoby ludzkie, tym większe to dla nas wyzwanie i radość, że możemy pokazać efekt naszej pracy szerszej publiczności. Żywię szczerą nadzieję, że publiczność tarnowska, tak jak nasza najwierniejsza białostocka da się zaprosić do zabawy z nami i będziemy mieli z tego ogromną satysfakcję, czego z całego serca życzę partnerom, całej obsłudze technicznej i sobie – mówi Arleta Godziszewska, odtwórczyni roli Papkina.

 

W trakcie tegorocznej edycji festiwalu Talia zostaną zaprezentowane inscenizacje na podstawie najwybitniejszych i najbardziej interesujących tekstów polskiej literatury komediowej. Nie zabraknie dzieł należących do klasyki gatunku ani tekstów współczesnych, podejmujących temat „polskości”. Oprócz teatru z Białegostoku, swoje spektakle pokażą m.in. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, Teatr Bagatela w Krakowie, czy współpracujący z Teatrem Dramatycznym – Teatr Papahema. O wyborze najlepszego spektaklu i przyznaniu statuetki Tarnowskiej Talii zadecyduje jury Festiwalu.