„Zemsta” na Białorusi

„Zemsta” na Białorusi

Już po raz kolejny, będziemy mieli okazję zaprezentować jeden z naszych spektakli na Białorusi. Tym razem zagramy „Zemstę” Henryka Talara.

Premiera sztuki na postawie dzieła Aleksandra Fredry odbyła się w lutym 2018 roku. Reżyserowi – Henrykowi Talarowi – zależało na tym, aby jego Fredro był zgodny z literą utworu, ale duchem bardzo współczesny. W wyreżyserowanej przez niego inscenizacji grają: Danuta Bach, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Urszula Szmidt, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka oraz Patryk Ołdziejewski. Główne męskie role Henryk Talar powierzył kobietom. Aktorki brawurowo poradziły sobie ze swoimi zadaniami, a całe przedstawienie zaskoczyło widzów i otrzymało pozytywne oceny recenzentów.

 

Nasz zespół miał już okazję zagrać „Zemstę” poza Białymstokiem. W 2018 roku zaprezentowaliśmy przedstawienie widzom XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie. W lutym tego roku aktorzy zagrali dwukrotnie w Indiach (w New Delhi oraz w Dibrugarh) w ramach 20. edycji międzynarodowego festiwalu „Bharat Rang Mahotsav”. Teraz, zaprezentują spektakl w Grodnie i Mińsku.

 

– Ciszę się, że współpraca z naszymi partnerami z Białorusi kwitnie. Jako najbliżsi sąsiedzi powinniśmy się starać, aby zarówno Polacy, jak i Białorusini, mieli jak najwięcej okazji, aby wzajemnie poznawać kultury naszych krajów. Mam jednocześnie nadzieję, że w przypadku wizyty w Grodnie, uda nam się spotkać także z mieszkającymi tam naszymi rodakami – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

Białostoccy aktorzy zagrają „Zemstę” w Grodzieńskim Obwodowym Teatrze Dramatycznym 18 czerwca. Dwa dni później – 20 czerwca zaprezentują spektakl w Republikańskim Teatrze Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku. Partnerem Honorowym tego wydarzenia będzie Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku. Serdecznie dziękujemy za wsparcie!