Za nami ósma edycja festiwalu „Kierunek Wschód”

Za nami ósma edycja festiwalu „Kierunek Wschód”

W poniedziałkowy wieczór, 7 października zakończyła się ósma edycja festiwalu „Kierunek Wschód”. Podczas tegorocznego przeglądu teatralnego widzowie mogli zobaczyć premierę spektaklu „Dokąd zmierzasz, wilku?” w wykonaniu niezależnych artystów białoruskich, a także spektakle teatrów z Czech, Litwy, Gruzji, Macedonii Północnej i ze Stanów Zjednoczonych.

 

 

Festiwal prezentujący kulturę pogranicza to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych, organizowanych przez Teatr Dramatyczny. Każda z edycji „Kierunku Wschód” to kontynuacja kontaktów teatru z najważniejszymi scenami wschodnich sąsiadów, upowszechniania ich twórczości oraz okazja do współpracy.

 

Siedem dni, dziewięć przedstawień, zajęte wszystkie miejsca na widowni i siedem teatrów nawiązujących swoimi spektaklami do ważnych i ciekawych tematów. Repertuar ósmej edycji festiwalu „Kierunek Wschód” skradł serca białostockiej publiczności. Widzowie mogli oglądać przedstawienia w Kinie Ton oraz w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny.

 

Ósma edycja festiwalu „Kierunek Wschód” była wyjątkowa. Poziom artystyczny tegorocznego przeglądu był wysoki, a repertuar różnorodny. Pozytywne opinie naszych widzów utwierdzają nas w przekonaniu, że jest to ważne i potrzebne wydarzenie, które jest źródłem wielu poruszających przeżyć – zauważył Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

Teatralne spotkania zainaugurował Lit Moon Theatre Company ze Stanów Zjednoczonych – klasyką literatury – spektaklem „Wujaszek Wania” w reżyserii Johna Blondella. Była to współczesna opowieść o poszukiwaniu sensu życia i miłości. Reżyser skupił się na psychologicznych aspektach postaci, ukazując ich złożoność i wewnętrzne rozterki.

 

Na scenie Kina Ton wystąpili gospodarze wydarzenia ze spektaklem „Skąpiec” w reżyserii Tomasza Mana. Komedia Moliera o nadmiernej miłości do pieniędzy wzbudziła duże zainteresowanie widzów. „Hotel Renaissance” to propozycja od Alytaus Miesto Teatras z Litwy. Spektakl wyreżyserowany przez Matteo Spiazzi – aktora i reżysera, który współpracuje m.in. z teatrami z Włoch, Słowenii, Estonii czy Austrii. Wyjątkowość litewskiej sztuki przejawiała się w braku słów na scenie i wykorzystaniu masek, w których występowali aktorzy.

 

W Uniwersyteckim Centrum Kultury wystąpili aktorzy z Movement Theatre z Gruzji, którzy oczarowali festiwalową publiczność swoim występem, dostarczając niezwykłych emocji. Wyrazili je poprzez ruch, mimikę i taniec. Artyści ważne tematy z dzieła Shakespeare’a jakim jest „Hamlet”, przekazali bez słów, sprawiając, że widzowie mogli być częścią historii i opowieści, którą wykreowali gruzińscy aktorzy.

 

Ważnym wydarzeniem podczas tegorocznej edycji festiwalu była premiera sztuki „Dokąd zmierzasz, wilku?” w reżyserii Moniki Dobrowlańskiej na podstawie książki Ewy Wieżnawiec. Spektakl podejmuje ważny i aktualny temat, ponieważ zestawia dwa pokolenia – babci i wnuczki – i ich głosy zlewają się w jeden głos, który mówi o tym, jak ważna jest rola kobiet.

 

Kolejną ciekawą propozycją, która pojawiła się w festiwalowym repertuarze, był spektakl „Hamlet – dzień morderstw” w wykonaniu NU Naroden Teatar Bitola z Macedonii Północnej. Sztuka inspirowana dziełem Shakespeare’a wykorzystała grę na słynnej sytuacji Hamleta: sytuacji, w której każdy wybór prowadzi tylko do śmierci – moralnej, duchowej, fizycznej.

 

Ósmą edycję festiwalu „Kierunek Wschód” zakończył spektakl „Café 1933” w reżyserii Anny Turlo w wykonaniu Městská Divadla Pražská z Czech. Spektakl w języku czeskim z ukraińskim akcentem poruszył ważny temat Wielkiego Głodu na Ukrainie.

 

Jestem wdzięczna wszystkim artystom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i uświetnili swoimi występami tegoroczny festiwal. Cieszymy się, że „Kierunek Wschód” rozwija się i daje Teatrowi Dramatycznemu możliwość pogłębiania międzynarodowej współpracy i relacji. Przegląd nie odbyłby się, gdyby nie praca naszego całego zespołu. Dziękuję wszystkim pracownikom za ich zaangażowanie – podsumowała dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. technicznych.

 

Jak się pracuje w teatrze, to się rzadko w nim bywa. Festiwal to doskonała okazja do zobaczenia wielu różnorodnych zdarzeń teatralnych w krótkim czasie – stwierdził Michał Przestrzelski, aktor Teatru Dramatycznego.

 

Kierunek Wschód” to także spotkania i rozmowy z twórcami, aktorami i widzami. Panele dyskusyjne po spektaklach prowadziła Dorota Sokołowska – dziennikarka Polskiego Radia Białystok.

 

Dziękujemy za piękne przedstawienia. Wielkie przeżycia, wielkie refleksje. Oczekujemy na równie piękne spotkania w przyszłym roku i czekamy na nie z utęsknieniem – spuentowała po ostatnim spektaklu uczestniczka festiwalu „Kierunek Wschód VIII”.

 

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem: Ambasady Republiki Czeskiej, Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasady Republiki Macedonii Północnej, Ambasady Republiki Armenii, Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. Partnerami medialnymi wydarzenia byli: TVP Kultura, TVP3 Białystok, e-teatr.pl, Dialog, Dziennik Teatralny, RMF Classic, Polskie Radio Białystok, Radio Racja, Tygodnik Niwa, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Niebywałe Suwałki, BIA24, BiałystokOnline, Proanima. Partnerami festiwalu było Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku.

 

Przegląd „Kierunek Wschód” został zorganizowany dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącej z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie zostało dofinansowane również z budżetu Województwa Podlaskiego.

 

Relacja zdjęciowa ze wszystkich dni festiwalu „Kierunek Wschód”: