„Wilki” – spektakl z udziałem osób niesłyszących

„Wilki” – spektakl z udziałem osób niesłyszących

Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” serdecznie zaprasza na niezwykłe przedstawienie pt. „Wilki” z udziałem osób niesłyszących. Spektakl zostanie zaprezentowany w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku 28 i 29 czerwca o godz. 18:30. Wstęp wolny.

„Wilki” to projekt edukacyjno – kulturalny realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym MIG-iem przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku, Zarządu Województwa Podlaskiego i Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Przedsięwzięciu patronuje Muzeum Wojska w Białymstoku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, Instytut Historii Głuchych „Surdus Historicus”, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Białostockie Muzeum Wsi Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

W efekcie kilkumiesięcznych warsztatów prowadzonych pod okiem instruktorów – Izabeli Marii Wilczewskiej i Krzysztofa Zemło, których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące, powstał pokaz finałowy inspirowany losami żołnierzy powojennej konspiracji niepodległościowej i osób uwikłanych w niełatwą sytuację powojennej Polski.

Spektakl został przygotowany według autorskiego scenariusza, którego współtwórcami są osoby niesłyszące. Dla nich jest to sposób na edukacje kulturalno – historyczną i integrację ze środowiskiem słyszących. Projekty realizowane w ubiegłych latach z dziedziny historii Polski: „Szósty Zmysł” – inspirowany historią Batalionu Głuchych biorącego udział w Powstaniu Warszawskim oraz „Więzienie świata” opowiadających o losach ludności polskiej zesłanej na Sybir spowodowały, iż osoby z niepełnosprawnością słuchu chcą sięgać do kolejnych faktów historycznych, poznawać je poprzez sztukę i ukazywać w taki sposób w jaki sami widzą i czują .

Przygotowany w ramach warsztatów spektakl będzie przejmującą historią o miłości do ojczyzny, przyjaźni i marzeniach w obliczu skrajnych doświadczeń. Będzie to metaforyczna opowieść o zwykłych ludziach, rodzinach i matkach, które, jak tysiące innych straciły synów lub córki niezależnie jakiej były narodowości czy wyznania. Unikamy skrajności, nie opowiadamy się po żadnej ze stron. Chcielibyśmy ukazać pamięć i wiedzę o tragediach tamtych lat w sposób wyjątkowy, w zupełnej ciszy, z wykorzystaniem języka migowego jako niezwykłej formy teatralnej. Nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia będą czuwali muzycy zespołu ILO&friends.

Opieka medialna projektu: TVP Oddział Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, portal miejski BialystokOnline.pl.

Zasoby projektu dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska. Licencja dostępna pod adresem

https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/