Umowa na modernizację Teatru Dramatycznego podpisana

Umowa na modernizację Teatru Dramatycznego podpisana

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że podpisaliśmy umowę z firmą Budimex SA na modernizację zabytkowego budynku naszej instytucji. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to początek 2023 roku.

 

Przetarg na generalny remont swojej siedziby ogłosiliśmy w lutym tego roku. W maju wyłoniliśmy najkorzystniejszą ofertę – firmy Budimex SA. Zadanie zostanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Środki na modernizację zostały zaplanowane także w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podlaskiego.

 

– Ponad 70 lat Białystok i cały region czekał na przebudowę Teatru Dramatycznego. Stała się ona możliwa dzięki 26 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a także pieniądzom z budżetu województwa. Ta inwestycja pokazuje, że polski rząd dostrzega potrzeby stolicy województwa podlaskiego i wspiera inwestycje, które służą mieszkańcom. Cieszę się, że nasza obietnica z wyborów samorządowych w 2018 roku staje się faktem. Mam nadzieję, że za dwa lata spotkamy się w nowoczesnym, komfortowym, a przede wszystkim przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami Teatrze – powiedział Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

 

W środę, 7 lipca, dr Martyna Faustyna Zaniewska – Zastępca Dyrektora oraz Andrzej Sowa – Dyrektor Rejonu firmy Budimex SA podpisali umowę na modernizację budynku Teatru.

 

– Ten dzień z pewnością przejdzie do historii naszej instytucji. Długo wyczekiwany remont w końcu się ziści. Przed nami czas tworzenia i prezentacji spektakli na scenach gościnnych. Wierzę, że siła, jaka tkwi w naszym zespole, pozwoli nam z sukcesem przejść ten niełatwy okres. Dziękuję wszystkim pracownikom, którzy ze zrozumieniem i ogromnym zaangażowaniem włączyli się we wszystkie prace związane z przygotowaniem do modernizacji. Mam nadzieję, że już za dwa lata, będziemy mogli zaprosić naszych widzów do nowych wnętrz Teatru Dramatycznego i wspólnie cieszyć się z realizacji tej niezwykle ważnej inwestycji – powiedziała dr Martyna Faustyna Zaniewska – Zastępca Dyrektora Teatru.

 

Firma Budimex SA za prace budowlane zaoferowała kwotę 31 777 284,93 zł. Modernizacja ma zostać zrealizowana w ciągu osiemnastu miesięcy.

 

– Budimex zrealizował z sukcesem wiele inwestycji teatralnych obejmujących także wykonanie „pod klucz”. W tej chwili realizujemy także rozbudowę Teatru Polskiego w Szczecinie i modernizację Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Jesteśmy wykonawcą, który zawsze dotrzymuje słowa i staramy się realizować nasze budowy w terminie – powiedział Andrzej Sowa, Dyrektor Rejonu firmy Budimex SA. – Największym wyzwaniem w tej inwestycji będzie wzmocnienie istniejącej konstrukcji: fundamentów oraz stropu nad sceną w zabytkowej części obiektu, dostosowując ją do przejęcia obciążeń od nowej technologii scenicznej oraz renowacja zabytkowych struktur obiektu – dodaje Andrzej Sowa.

 

Prace budowlane rozpoczną się w lipcu tego roku. Generalny wykonawca daje 7 lat gwarancji na wykonane prace.

 

Projekt modernizacji Teatru stworzyła pracownia „KOZIEŃ Architekci” z Krakowa. W ramach inwestycji zostaną wykonane roboty budowlane polegające na przebudowie, rozbudowie, remoncie i dociepleniu zabytkowego budynku przy ul. Elektrycznej 12. Planowana jest też wymiana instalacji wewnętrznych: wodno-kanalizacyjno-ciepłowniczych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, wentylacji mechanicznej, klimatyzacyjnej, wymianę stolarki i ślusarki oraz zagospodarowanie terenu wokół budynku. Modernizacja obejmie też wymianę siedzisk na widowni oraz dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także do wymogów przeciwpożarowych.

 

W III kwartale br. zamierzamy ogłosić przetargi na dostawę techniki scenicznej. W ramach modernizacji zaplanowano nowoczesne rozwiązania w obszarze technologii sceny, oświetlenia oraz elektroakustyki. Całkowita wartość inwestycji została oszacowana na 58 000 000 zł.

 

 

***

Budynek Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku znajduje się w  centrum układu urbanistycznego miasta. Siedziba instytucji została wybudowana w 1938 roku jako Teatr Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. 27 grudnia 1938 roku odbyło się jego uroczyste otwarcie. Na nowej scenie występował Wojewódzki Teatr Objazdowy, gościli tu także Eugeniusz Bodo, Mira Zimińska, Hanka Ordonówna. W 1940 roku do Teatru dołączył wybitny reżyser i aktor – Aleksander Węgierko, który stworzył liczący ok. 140 osób zespół. W 1941 roku wybuch wojny pomiędzy Niemcami a ZSRR zastał Teatr w Mińsku. Zespół dotarł do Brześcia, gdzie ostatecznie się rozwiązał, zaś sam Aleksander Węgierko zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. W czasie bombardowania Białegostoku w 1941 roku spłonęły wszystkie dekoracje i kostiumy.

W 1944 roku Teatr wznowił działalność, gdzie grał na scenie przedwojennego Kina „Świat” (obecnie Kino „Ton”). Wówczas to ukształtował się zespół aktorski złożony z przebywających w Białymstoku znakomitych artystów z Warszawy czy Krakowa, takich jak m.in. Jan Świderski, Czesław Wołejko, Halina Kossobudzka, Lidia Zamkowa, do których dołączyli rodzimi, białostoccy aktorzy. Pierwszym dyrektorem Teatru był Marian Meller. Pierwszą premierę wystawiono 22 września 1944 roku. Był nią spektakl „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego. W tym samym roku wycofujące się wojska niemieckie przeprowadziły systematyczne podpalania i wysadzanie budynków. Także budynek Teatru został uszkodzony podczas pożaru i nie nadawał się do użytku.

Pierwszy spektakl w odbudowanej siedzibie przy ul. Elektrycznej wystawiono 23 września 1948 roku. Był to „Świętoszek” w reżyserii Stanisława Daczyńskiego, ze scenografią Otto Axera. Wydarzenie to było niezwykle ważne w historii Teatru, ponieważ nowy sezon rozpoczął się w budynku, w którym życie teatralne toczy się nieprzerwanie do dzisiaj.

***

BUDIMEX SA jest spółką z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, która ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. W okresie ponad 50 lat istnienia firmy zrealizował tysiące nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych, kubaturowych i przemysłowych. Kultura innowacyjności, doskonalenie i kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju pozwoliły mu zdobyć pozycję lidera polskiego rynku budowlanego. Budimex jest obecny nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Stopniowo zwiększa także swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami.

Od 1995 roku spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu WIG ESG – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. W skład grupy wchodzą: Mostostal Kraków i FB Serwis.

Budimex jest jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.