Tydzień Mołdawski – konferencja prasowa

Tydzień Mołdawski – konferencja prasowa

Na wczorajszej konferencji prasowej podzieliliśmy się z dziennikarzami naszymi wrażeniami i doświadczeniami wyniesionymi z wyjazdu do Mołdawii oraz opowiedzieliśmy o nadchodzącej wizycie Teatru z Kiszyniowa w Białymstoku. „Dom na granicy” Sławomira Mrożka w reżyserii i adaptacji Agnieszki Korytkowskiej-Mazur zainauguruje „Tydzień Mołdawski” w Teatrze Dramatycznym.

W czasie wizyty w Białymstoku Teatr Narodowy im. M. Eminescu z Kiszyniowa zaprezentuje trzy sztuki: „Dom na granicy”, „Na pełnym morzu” oraz „Filumena Marturano, czyli rozwód po włosku”.  Spektakle prezentowane będą w języku rumuńskim z napisami w języku polskim. Cena biletów to 10 zł.

Przyjazd Teatru z Kiszyniowa jest rezultatem prowadzonej od wielu lat przez Teatr Dramatyczny strategii partnerstwa wschodniego, która owocuje ciągłymi projektami – ostatnio podpisaliśmy z Teatrem Narodowym w Kiszyniowie oraz Teatrem Narodowym w Jessach (najstarszy rumuński teatr) porozumienie, którego realizację planujemy na 2017 rok i którego zwieńczeniem będzie festiwal o roboczej nazwie „Festiwal narodów” – zdradza Agnieszka Korytkowska-Mazur.

W ramach dotychczasowej współpracy, w dniach 3-8 listopada,  prezentowaliśmy na scenie w Kiszyniowie spektakle „Shakespeare”, „Guguły” i „Glany na glanc” – spektakle pokazujące Polskę i Podlaskie z trzech różnych perspektyw oraz prezentujące tamtejszej widowni zupełnie inny teatr niż ten, który mają w swoim repertuarze – mówi Korytkowska-Mazur. Bernard Bania, grający w „Shakespearze” dodał, że ten spektakl mógł wywołać pewnego rodzaju szok, zwłaszcza u widzów, którzy przychodzili zobaczyć polski teatr z ciekawości, z ulicy. Spektakl początkowo odebrany został z pewną dozą niepokoju, która z czasem przerodziła się w dobrą zabawę, kończącą się owacjami na stojąco.

To jak wygląda teatr mołdawski tutejsza publiczność będzie miała okazję zobaczyć już w przyszłym tygodniu. Mimo, że spektakle grane będą w języku rumuńskim pełne zrozumienie sztuk będzie możliwe dzięki przygotowanym specjalnie na tę okazję napisom w języku polskim.

Spektakle Teatru Narodowego im. M. Eminescu można obejrzeć:

„Dom na granicy“ – 18 listopada o godz. 19:00 i 20 listopada o godz. 20:30

„Filumena Marturano, czyli rozwód po włosku” – 19 listopada o godz. 19.00

„Na pełnym morzu” – 21 listopada o godz. 19.00

Rezerwacje biletów przyjmuje Dział Marketingu i Organizacji Widowni
tel. 85 74 99 185 oraz 85 74 99 184
e-mail: rezerwacje@dramatyczny.pl

Za pomoc w organizacji wydarzenia dziękujemy Lechowi Pileckiemu – Honorowemu Konsulowi Republiki Mołdawii oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego.